سما
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سما
آرشیو وبلاگ
      اعتقادی (بنام خدا آزادی وبلاکهای ((طتنجیه )) برای خداست و بهیچ حزب وگروهی وابسته نیست . سما .)
کتاب زیارت قبور حجج ومؤمنین نویسنده: سما - سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢

           

                               بسم اللّه الرحمن الرحیم‏

                         « مسائل زیارتگاهها »

                ازکفایة المسائل فارسی

 الحمدللّه رب العالمین و الصلوة و السلام على سیّد الانبیاء و المرسلین‏

 خاتم‏ النبیین و آله خاتمى الاوصیاء اولى‏الامر من عند اللّه تعالى‏ و لعنة اللاعنین على

             مخالفیهم اجمعین.

                                         کتاب المزار

 


                         بسم اللّه الرحمن الرحیم‏

                         « مسائل زیارتگاهها »

                          ازکفایة المسائل فارسی

 الحمدللّه رب العالمین و الصلوة و السلام على سیّد الانبیاء و المرسلین‏

 خاتم‏ النبیین و آله خاتمى الاوصیاء اولى‏الامر من عند اللّه تعالى‏ و لعنة اللاعنین على مخالفیهم اجمعین.

 کتاب المزار

 الفصل - فى زیارة اول ماخلق اللّه تعالى الائمة الهدى صلوات اللّه علیهم عموماً و فیه مسائل:

 مسأله -  تمام حج لقاء امام علیه‏السلام است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت هر یک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام در حال ممات مثل زیارت ایشان است در حال حیات. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  از براى هر امامى علیه‏السلام عهدى است بر گردن شیعیان و از تمام وفا کردن به عهد ایشان زیارت کردن قبرهاى ایشان است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  ترک زیارت هریک از ایشان از روى اختیار جفا است بر ایشان و جفاى بر ایشان جایز نیست. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

 مسأله -  زیارت ایشان علیهم‏السلام زیارت خداى عزّوجلّ است چنانکهاطاعت ایشان اطاعت او است و متابعت ایشان متابعت او است و بیعت با ایشان بیعت با او است و محبّت ایشان محبّت او است و اعتصام و التجاء به ایشان اعتصام و التجاء به او است و منزل ایشان بلندترین منزل‏ها است و درجه‏اى بالاتر از درجه ایشان خلق نشده و نخواهد شد و آن درجه زیارت‏گاه خدا است و خدا را در آن‏جا باید زیارت کرد در دنیا و آخرت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  زیارت هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام مانند زیارت رسول خدا است و زیارت او صلى الله وعلیه وآله زیارت خداى عزّوجلّ است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت ایشان علیهم‏السلام از دور و نزدیک جایز است و صوت زائر را در نزد قبر مى‏شنوند و از دور به ایشان مى‏رسد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت کننده خود را مى‏بینند و جواب سلام او را مى‏دهند و شهادت دادن به این مطلب یکى از معتقدات شیعه اثنى‏عشرى است اَشْهَدُ اَنَّکَ تَشْهَدُ مَقامى و تَسْمَعُ کَلامى و تَرُدُّ سَلامى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت کننده خود را از مهالک نجات مى‏دهند و از گناهان او شفاعت مى‏کنند و او را داخل بهشت مى‏کنند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت ایشان افضل است از حج و عمره اگرچه به جاى حج و عمره واجب محسوب نشود چنانکهاغلب اعمال واجبه و مستحبه به جاى یک‏دیگر محسوب نشوند مثل آن‏که نماز به جاى روزه و روزه به جاى نماز محسوب نشود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  ثواب زیارت ایشان در بعضى از احوال از براى بعضى از اشخاص هفتاد برابر زیادتر است از ثواب حج و از براى بعضى از اشخاص هزار مقابل بیشتر است و در بعضى از حالات ثواب هر قدمى در زیارت ایشان علیهم‏السلام مقابل است با حجى و در بعضى از حالات ثواب هر قدم برداشتنى در زیارت ایشان علیهم‏السلام مقابل است با ثواب حجى و ثواب هر قدم گذاردنى مقابل است با ثواب عمره و ثواب حج و عمره آن است که گناهان حج کننده آمرزیده است. چنانکه در احادیث وارد شده و اختلاف مقادیر ثواب‏ها به جهت اختلاف حالات اشخاص است در معرفت و قوت ایمان و ضعف آن و خلوص نیّت و شوب آن به اغراض چنانکهبسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.
 فصل- در زیارت قبر پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله و امور متعلقه به آن است‏
    و در آن چند مسأله است:

 مسأله -  جایز نیست تعطیل مدینه منوّره مثل آن‏که جایز نیست تعطیل مکه معظّمه و واجب است زیارت رسول خدا صلى الله وعلیه وآله در مدینه منوّره در هر سال به طور کفایت و هرگاه مردم اتفاق کنند در ترک زیارت، والى باید به جبر آن‏ها را بدارد بر زیارت چنانکههرگاه متّفق شوند در سالى در ترک حج، والى باید به جبر بدارد آن‏ها را به حج. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.

مسأله -  از براى مدینه منوّره حرمى است مانند حرم مکه معظمه چهار فرسخ در چهار فرسخ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  حرام است قطع کردن درخت‏هاى حرم مدینه مگر چوب‏هایى که در آب کشیدن شتر ضرور است و کندن گیاه آن. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.

 مسأله -  حرام است صید کردن حیواناتى که در میان دو کوه واقع شده‏اند که یکى در سمت مغرب است که آن را «عایر» مى‏گویند و یکى در سمت مشرق است که آن را «وعیر» مى‏گویند. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.

 مسأله -  خوردن صید حرم مدینه منوّره حرام نیست مثل صید حرم مکه معظمه. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.
 مسأله -  مستحب است غسل از براى دخول مدینه منوّره پیش از دخول یا حین دخول در آن. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  مستحب است غسل از براى زیارت رسول خدا صلى الله وعلیه وآله. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کیفیت زیارت آن حضرت صلى الله وعلیه وآله این است که بعد از خواندن دعاى اذن، داخل مسجد شوند و سلام کنند بر آن حضرت صلى الله وعلیه وآله در نزد ستون چهارم که بالاى سر آن حضرت است رو به قبله بایستند که سمت چپ به ستون باشد و سمت راست به سمت منبر و بگویند:
 اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلّا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ اَشْهَدُ اَنَّکَ رَسُولُ اللَّهِ وَ اَشْهَدُ اَنَّکَ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدُاللَّهِ وَ اَشْهَدُ اَنَّکَ قَدْ بَلَّغْتَ رِسالاتِ رَبِّکَ وَ نَصَحْتَ لاُِمَّتِکَ وَ جاهَدْتَ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ عَبَدْتَ اللَّهَ حَتّى‏ اَتاکَ الْیَقینُ بِالْحِکْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَ اَدَّیْتَ الَّذى‏ عَلَیْکَ مِنَ الْحَقِّ وَ اَنَّکَ قَدْ رَؤُفْتَ بِالْمُؤْمِنینَ وَ غَلُظْتَ عَلَى الْکافِرینَ فَبَلَغَ اللَّهُ بِکَ اَفْضَلَ شَرَفِ مَحَلِّ الْمُکَرَّمینَ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى اسْتَنْقَذَنا بِکَ مِنَ الشِّرْکِ وَ الضَّلالَةِ اَللَّهُمَّ فَاجْعَلْ صَلَواتِکَ وَ صَلَواتِ مَلائِکَتِکَ الْمُقَرَّبینَ وَ عِبادِکَ الصّالِحینَ وَ اَنْبِیائِکَ الْمُرْسَلینَ وَ اَهْلِ السَّمواتِ وَ الاَْرَضینَ وَ مَنْ سَبَّحَ لَکَ یا رَبَّ الْعالَمینَ مِنَ الاَْوَّلینَ وَ الاْخِرینَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ نَبِیِّکَ وَ اَمینِکَ وَ نَجِیِّکَ وَ حَبیبِکَ وَ صَفِیِّکَ وَ خاصَّتِکَ وَ صَفْوَتِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ اَللَّهُمَّ اَعْطِهِ الدَّرَجَةَ وَ الْوَسیلَةَ مِنَ الْجَنَّةِ وَ ابْعَثْهُ مَقاماً مَحْمُودًا یَغْبِطُهُ بِهِ الاَْوَّلُونَ وَ الاْخِرُوِنَ اَللَّهُمَّ اِنَّکَ قُلْتَ وَ لَوْ اَنَّهُمْ اِذْ ظَلَمُوا اَنْفُسَهُمْ جاؤُکَ فَاسْتَغْفِرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوّاباً رَحیماً وَ اِنّى‏ اَتَیْتُ نَبِیَّکَ مُسْتَغْفِراً تائِباً مِنْ ذُنُوبى‏ وَ اِنّى‏ اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَى اللَّهِ رَبّى‏ وَ رَبِّکَ لِیَغْفِرَ ذُنُوبى‏. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  مستحب است که چون از زیارت رسول اللّه صلى الله وعلیه وآله و دعا فارغ شدند بروند نزد منبر آن حضرت و آن را مسح کنند و مسح کنند انارهاى منبر را که یکى در سمت راست و یکى در سمت چپ منبر در پایین منبر نصب شده و مسح کنند چشم‏ها و صورت خود را به آن‏ها چرا که شفاى درد چشم و امان از آن در آن است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  مستحب است که بعد از فراع از زیارت بروند به روضه و حد روضه از منبر است تا چهار ستون که قطعه‏اى از قطعات بهشت است که در میان خانه پیغمبر و منبر او صلى الله وعلیه وآله واقع شده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  مستحب است در مقام پیغمبر صلى الله وعلیه وآله که مکان معروفى است نزدیک منبر، نماز کردن و دعا خواندن و حاجات خود را از خدا طلب کردن. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  مستحب است دعا خواندن در مقام جبرئیل علیه‏السلام رو به قبله و آن مقامى است معروف در زیر ناودان که جبرئیل علیه‏السلام مى‏ایستاد و اذن مى‏گرفت از پیغمبر صلى الله وعلیه وآله و بعد از اذن داخل مى‏شد و دعایى که وارد شده این است: اَىْ جَوادُ اَىْ کَریمُ اَىْ قَریبُ اَىْ بَعیدُ اَسْأَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تَرُدَّ عَلَىَّ نِعْمَتَکَ. و هرگاه زنى در آن مقام دعا کند که جریان خون از او رفع شود، رفع خواهد شد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  قبر حضرت فاطمه زهرا علیها و على ابیها و بعلها و بنیها السلام در خانه او است و چون بنى‏امیّه مسجد را وسعت دادند، خانه او در مسجد واقع شد و در نزدیکى باب جبرئیل واقع است و حضرت امیر صلوات اللّه علیه آن را مخفى داشت که مبادا منافقین آن را نبش کنند که بر آن حضرت نماز کنند و به موجب وصیت خود او راضى نبود که منافقین بر او نماز کنند و زیارت آن حضرت این است که بگویند: یا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَکِ الَّذى‏ خَلَقَکِ قَبْلَ اَنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ صابِرَةً وَ زَعَمْنا اَنّا لَکِ اَوْلِیاءُ وَ مُصَدِّقُونَ وَ صابِرُونَ لِکُلِّ ما اَتانا بِه‏ اَبُوکِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ الِه‏ وَ اَتى‏ بِه‏ وَصِیُّهُ فَاِنّا نَسْأَلُکَ اِنْ کُنّا صَدَّقْناکِ اِلّا اَلْحَقْتَنا بِتَصدیقِنا لَهُما لِنُبَشِّرَ اَنْفُسَنا بِاَنّا قَدْطَهُرْنا بِوِلایَتِکِ. چنانکه‏  در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند و خلافى در اصل زیارت آن حضرت نیست.

مسأله -  قبور ائمه بقیع علیهم‏السلام حضرت امام حسن مجتبى و امام على بن الحسین و امام محمّدباقر و امام جعفرصادق علیهم‏السلام در مدینه طیبه در قبرستان بقیع معروف است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  مستحب است غسل کردن از براى زیارت ایشان علیهم‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت ایشان علیهم‏السلام این است که بگویند:

 اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَئِمَّةَ الْهُدى‏ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَهْلَ التَّقْوى‏ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمُ الْحُجَجُ عَلى‏ اَهْلِ الدُّنْیا اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَیُّهَا الْقُوّامُ فِى الْبَرِیَّةِ بِالْقِسْطِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَهْلَ الصَّفْوَةِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ آلَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَهْلَ النَّجْوى‏ اَشْهَدُ اَنَّکُمْ قَدْ بَلَّغْتُمْ وَ نَصَحْتُمْ وَ صَبَرْتُمْ فى‏ ذاتِ اللَّهِ وَ کُذِّبْتُمْ وَ اُسى‏ءَ اِلَیْکُمْ فَغَفَرْتُمْ وَ اَشْهَدُ اَنَّکُمُ الاَْئِمَّةُ الرّاشِدوُنَ الْمَهْدِیُّونَ وَ اَنَّ طاعَتَکُمْ مَفْرُوضَةٌ وَ اَنَّ قَوْلَکُمُ الصِّدْقُ وَ اَنَّکُمْ دَعَوْتُمْ فَلَمْ تُجابُوا وَ اَمَرْتُمْ فَلَمْ تُطاعُوا وَ اَنَّکُمْ دَعائِمُ الدّینِ وَ اَرْکانُ الاَْرْضِ لَمْ تَزالُوا بِعَیْنِ اللَّهِ یَنْسَخُکُمْ مِنْ اَصْلابِ کُلِّ مُطَهَّرٍ وَ یَنْقُلُکُمْ مِنْ اَرْحامِ الْمُطَهَّراتِ لَمْ تُدَنِّسُکُمُ الْجاهِلِیَّةُ الْجَهْلاءُ وَ لَمْ‏تُشْرِکْ فیکُمْ فِتَنُ الاَْهْواءِ طِبْتُمْ وَ طابَ مَنْبَتُکُمْ مَنَّ بِکُمْ عَلَیْنا دَیّانُ الدّینِ فَجَعَلَکُمْ فى‏ بُیُوتٍ اَذِنَ اللَّهُ اَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ وَ جَعَلَ صَلَواتِنا عَلَیْکُمْ رَحْمَةً لَنا وَ کَفّارَةً لِذُنُوبِنا اِذَا اخْتارَکُمُ اللَّهُ لَنا وَ طَیَّبَ خَلْقَنا بِما مَنَّ عَلَیْنا مِنْ وِلایَتِکُمْ وَ کُنّا عِنْدَهُ مُسَمّینَ بِعِلْمِکُمْ مُعْتَرِفینَ بِتَصْدیقِنا اَیّاکُمْ وَ هذا مَقامُ مَنْ اَسْرَفَ وَ اَخْطَأَ وَ اسْتَکانَ وَ اَقَرَّ بِما جَنى‏ وَ رَجى‏ بِمَقامِهِ الْخَلاصَ وَ اَنْ یَسْتَنْقِذَهُ بِکُمْ مُسْتَنْقِذُ الْهَلْکى‏ مِنَ الرِّدى‏ فَکُونُوا لى‏ شُفَعاءَ فَقَدْ وَفَدْتُ اِلَیْکُمْ اِذْ رَغِبَ عَنْکُمْ اَهْلُ الدُّنْیا وَ اتَّخَذُوا ایاتِ اللَّهِ هُزُواً وَ اسْتَکْبَرُوا عَنْها یا مَنْ هُوَ قائِمٌ لایَسْهُو وَ دائِمٌ لایَلْهُو وَ مُحیطٌ بِکُلِّ شَىْ‏ءٍ لَکَ الْمَنُّ بِما وَفَّقْتَنى‏ وَ عَرَّفْتَنى‏ بِما اَقَمْتَنى‏ عَلَیْهِ اِذْ صَدَّ عَنْهُ عِبادُکَ وَ جَهَلُوا مَعْرِفَتَهُ وَ اسْتَخَفُّوا بِحَقِّه‏ وَ مالُوا اِلى‏ سِواهُ وَ کانَتِ الْمِنَّةُ مِنْکَ عَلَىَّ مَعَ اَقْوامٍ خَصَصْتَهُمْ بِما خَصَصْتَنى‏ بِه‏ فَلَکَ الْحَمْدُ اِذْ کُنْتُ عِنْدَکَ فى‏ مَقامى‏ هذا مَذْکُورًا مَکْتُوباً فَلاتَحْرِمْنى‏ مارَجَْوتُ وَ لاتُخَیِّبْنى‏ فیما دَعَوتُ بِحُرْمَةِ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطّاهِرینَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.
 و هریک از زیارات جامعه را از براى ایشان مى‏توان خواند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  مستحب است رفتن به مشاهدى که در حوالى مدینه طیبه است. پس ابتدا کنند به مسجد قبا و در آن‏جا نماز بسیار بجاآورند به جهت آن‏که آن اول مسجدى است که رسول خدا صلى الله وعلیه وآله در آن نماز کرده. پس بروند به مشربه امّ‏ابراهیم علیه‏السلام و در آن نماز بجاآورند به جهت آن‏که آن‏جا مسکن رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و مصلاى آن حضرت بوده، پس بروند به مسجد فضیخ و نماز بجاآورند چرا که رسول خدا صلى الله وعلیه وآله در آن نماز کرده، پس بروند به جانب احد و در مسجدى که در آن‏جا است نماز کنند، پس بروند نزد قبر حمزة بن عبدالمطلب و زیارت کنند او را و سلام کنند بر او، پس بروند نزد قبرهاى سایر شهداى احد و ایشان را زیارت کنند و بگویند: اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ الدِّیارِ اَنْتُمْ لَنا فَرَطٌ وَ اِنّا بِکُمْ لاحِقُونَ پس بروند به مسجدى که در مکان وسیعى در دست راست واقع است و در آن‏جا نماز کنند، پس برگردند نزد قبرهاى شهدا و نمازهاى واجبى را در آن‏جا بجاآورند، پس بروند به مسجد احزاب و در آن‏جا نماز کنند و دعا کنند از براى رفع هموم و غموم خود چرا که رسول خدا صلى الله وعلیه وآله در آن مسجد دعا کردند در جنگ احزاب از براى رفع هموم و غموم خود و اصحاب خود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست

مسأله -  زیارت حمزه سیدالشهدا این است که بگویند: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا عَمَّ رَسُولِ اللَّهِ وَ خَیْرَ الشُّهَداءِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَسَدَ اللَّهِ وَ اَسَدَ رَسُولِه‏ اَشْهَدُ اَنَّکَ قَدْجاهَدْتَ فِى اللَّهِ وَ نَصَحْتَ لِرَسُولِ اللَّهِ وَ جُدْتَ بِنَفْسِکَ وَ طَلَبْتَ ما عِنْدَ اللَّهِ وَ رَغِبْتَ فیما وَعَدَ اللَّهُ پس داخل شوند در بقعه حمزه و نماز بجاآورند و رو به قبر حمزه نماز نکنند و بعد از نماز خود را بر روى قبر اندازند و دعایى که وارد شده بخوانند و حمزه را شفیع کنند در نزد خداوند جلّ‏شأنه در نجات از مهالک دنیا و آخرت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  مستحب است نماز کردن در مسجد غدیر خم. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  در هنگام مراجعت از مکه معظمه به مدینه مشرّفه در معرّس نبى صلى الله وعلیه وآله مستحب است فرود آمدن و استراحت کردن و به پشت خوابیدن و هرگاه در وقت نماز واجبى باشد نماز را در آن‏جا بجاآوردن. و هرگاه از آن‏جا تجاوز کردند بدون فرود آمدن و استراحت کردن مستحب است که برگردند و در آن‏جا فرود آیند و استراحت کنند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

    فصل -  در زیارت امیرالمؤمنین علیه صلوات المصلّین و امور متعلقه به آن است‏ و در آن چند مسأله است:

مسأله -  اول بقعه‏اى که خداوند عالم جلّ‏شأنه در آن بقعه پرستیده شد نجف اشرف بود که چون امر کرد به ملائکه که سجده کنند از براى آدم على نبیّنا و آله و علیه‏السلام جمیع ایشان در آن مکان شریف سجده کردند و خدا را پرستیدند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  مسکن جمیع پیغمبران نجف اشرف است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  در شرق و غرب عالم مؤمنى نمى‏میرد مگر آن‏که روح او را به وادى‏السلام مى‏برند و در آن‏جا حلقه حلقه مى‏نشینند و با یک‏دیگر تکلّم مى‏کنند و مونس یک‏دیگرند و جنّت عدن در آن‏جا واقع است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  غرى قطعه‏اى از کوهى بوده که در آن‏جا خداوند عالم جلّ‏شأنه تکلّم کرده با موسى و تقدیس کرده در آن‏جا عیسى را و بر روى آن ابراهیم علیه‏السلام را خلیل خود و محمّد صلى الله وعلیه وآله را حبیب خود قرار داده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  قبر آدم و نوح و هود و صالح و سیصد و هفتاد نبى و ششصد وصى‏علیهم‏السلام در آن‏جا واقع است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  از خاصیت خاک پاک آن‏جا این است که مدفون در آن عذاب قبر و حساب منکر و نکیر از براى او نیست. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  حضرت امیرالمؤمنین علیه و آله صلوات المصلین گاهى که مى‏خواستند خلوت کنند تشریف مى‏بردند به نجف اشرف. پس در روزى از روزها که در آن‏جا تشریف داشتند شترسوارى از سمت بیابان آمد و جنازه‏اى در جلو او بود، پس چون حضرت را دید آمد به خدمت آن حضرت و سلام کرد بر او و جواب سلام او را دادند و فرمودند از کجا مى‏آیى؟ عرض کرد از یمن. فرمودند این جنازه کیست که با تو است؟ عرض کرد جنازه پدر من است که آورده‏ام در این‏جا دفن کنم. فرمودند چرا در زمین خودتان او را دفن نکردى؟ عرض کرد که پدرم وصیت کرده که او را در این زمین دفن کنم و گفته که در این زمین دفن خواهد شد مردى که داخل شفاعت او مى‏شوند جمع کثیرى به بسیارى قبیله ربیعه و قبیله مضر. فرمودند تو مى‏شناسى آن مردى را که شفاعت مى‏کند جمع کثیرى را؟ عرض کرد نمى‏شناسم او را. فرمودند منم واللّه آن مرد، منم واللّه آن مرد، منم واللّه آن مرد شفاعت کننده. پس دفن کن او را در این زمین. پس برخاست و پدر خود را در آن‏جا دفن کرد. و این حدیث شریف صریح است در جواز حمل و نقل نعش‏ها و استحباب آن در جوار قبور شفاعت‏کنندگان و مشاهد مقدسه چنانکهشعار شیعیان از قدیم‏الایام و زمان حضور ائمه انام علیهم‏السلام الى هذه الایام از علماى اعلام الى سایر العوام بر این بوده و بر این خواهد بود ان شاء اللّه تعالى.
 مسأله -  هیچ نوع خلقى به کثرت و بسیارى ملائکه خلق نشده‏اند و در هر روزى هفتاد هزار ملک نازل مى‏شوند و مى‏روند و طواف مى‏کنند در بیت‏المعمور و بعد از آن نازل مى‏شوند و طواف مى‏کنند به دور خانه کعبه و بعد از آن مى‏روند نزد قبر رسول‏اللّه‏صلى الله وعلیه وآله و سلام مى‏کنند بر آن حضرت پس مى‏روند نزد قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام و سلام مى‏کنند بر او پس مى‏روند نزد قبر سیدالشهدا علیه‏السلام و سلام مى‏کنند بر او و عروج مى‏کنند و روز دیگر مثل ایشان نزول مى‏کنند و هم‏چنین تا روز قیامت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام را در حالتى که عارف به حق او باشد بدون تکبّر و تجبّر، مى‏نویسد خداوند عالم جلّ‏شأنه از براى او اجر و ثواب صدهزار شهید و مى‏آمرزد گناهان گذشته او را که در گذشته عمر خود کرده و گناهانى که بعد از زیارت در آینده‏هاى عمر خود مى‏کند و مبعوث مى‏شود با آن جماعتى که ایمنند از بلاها و عذاب‏ها و به آسانى حساب او را مى‏کند و گرفت و گیرى در محاسبه نمى‏کند و در وقت رفتن استقبال او مى‏کنند ملائکه و در برگشتن مشایعت مى‏کنند او را تا منزلش. پس هرگاه مریض شود عیادت کنند او را و هر وقت بمیرد تشییع جنازه او کنند با استغفار از براى او تا قبر او. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

مسأله -  کسى که عارف باشد به حق امیرالمؤمنین علیه و آله صلوات المصلین و زیارت کند او را مى‏نویسد خداوند عالم جلّ‏شأنه از براى او در هر قدمى ثواب یک حج مقبول و یک عمره مقبوله و ثواب یک حج مقبول و یک عمره مقبوله این است که جمیع گناهان مغفور است سواى سایر انعام‏هاى دیگر و تفسیر آیه شریفه فَمَنْ تَعَجَّل فى‏ یَوْمَیْنِ فَلا اِثْمَ عَلَیْهِ وَ مَنْ تَأَخَّرَ فَلا اِثْمَ عَلَیْهِ این است و حرام است آتش جهنم بر قدمى که غبار گرفته در زیارت او، خواه پیاده رفته باشد یا سواره و این حدیث را باید به آب طلا نوشت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  در رفتن و برگشتن در هر قدمى ثواب دو حج مقبول و دو عمره مقبوله است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  درهاى آسمان گشوده مى‏شود از براى استجابت دعاى زیارت کننده امیرالمؤمنین علیه و آله صلوات المصلین. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  مبعوث نشده است پیغمبرى از جانب خداوند جلّ شأنه مگر به دوستى محمّد و آل‏محمّد صلى الله وعلیه وآله و دوستى ایشان عرضه شده است بر آسمان و زمین و کوه‏ها و شهرها و هیچ‏یک مثل اهل کوفه نبودند و حال آن‏که در جانب کوفه قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام است که هیچ مکروبى و حاجت‏مندى نیست که در نزد قبر او دو رکعت یا چهار رکعت نماز بجاآورد مگر آن‏که خداوند عالم جلّ‏شأنه رفع مى‏کند کرب او را و برمى‏آورد حاجات او را و مستجاب مى‏کند دعاى او را و برمى‏گرداند او را به سوى اهل او مسرور و فرح‏ناک و شادان. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  عارف به حق امیرالمؤمنین علیه و آله صلوات المصلین کسى است که انکار نکند فضائل و اوصافى را که خداوند جلّ‏شأنه از براى او قرار داده و در زیارات او و سایر جاها مذکور است و عارف به حق او علیه‏السلام کسى است که اعتقادش این باشد که هیچ وثوق و اعتمادى به اعمال و عبادات نیست از براى هیچ مخلوقى اگرچه آن اعمال پاکیزه باشد و به طورى که خدا امر کرده بجاآمده باشد و اعتقادش این باشد که آن اعمال نجات نمى‏دهد احدى از مخلوقین را از مهالک اگرچه آن اعمال، اعمال صالحات باشد مگر به دوستى و محبّت او و مگر به اقتدا و پیروى او و این‏که او است امام جمیع خلق بعد از رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و خلق باید پیروى او کنند از جن و انس و جمیع ملائکه مقرّبین و انبیاء مرسلین و مؤمنین ممتحنین و انواع خلق اجمعین و مگر این‏که اقرار و اعتراف کند به این‏که او است چنین امامى با این فضیلت و سایر فضائلى که در زیارات و دعاها و آیات قرآن و احادیث از براى او ثابت است، و او به آن طورى است که خداوند جلّ‏شأنه او را قرار داده است و حقیقت و کُنه آن را احدى نمى‏داند مگر خدا و رسول خدا صلى الله وعلیه وآله. و عارف کسى است که اعتقادش این باشد که هیچ وثوق و اعتمادى به اعمال پاکیزه و عبادات و اعمال صالحات هیچ مخلوقى نیست مگر به قبول کردن فضائل او از حاملین فضائل او و معلوم است که حاملان فضائل او انکار فضائل او را نمى‏کنند و عداوت با حاملان فضائل او ندارند بلکه به مقتضاى اُوالى‏ مَنْ والاکُمْ وَ اُعادى‏ مَنْ عاداکُمْ کمال دوستى را با حاملان فضائل دارند و مگر به تسلیم کردن از براى راویان فضائل او و معلوم است که راوى فضائل او انکار فضائل او را نمى‏کند و تسلیم سایر راویان فضائل را دارد و انکار نمى‏کند راوى فضائل او را و او را متهم به دروغ نمى‏کند و افتراى دروغ به او نمى‏زند و نسبت چیزى که خود راوى از آن چیز اظهار برائت مى‏کند به افترا به او نمى‏بندد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  در نزد قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام زیارت حضرت سیدالشهدا علیه‏السلام باید کرد چرا که سر آن سرور را بعضى از دوستان برد و نزد قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام دفن کرد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در زیارت آن مظلوم علیه‏السلام در آن مکان شریف نیست.
 مسأله -  زیارت حضرت آدم علیه‏السلام و نوح و هود و صالح على نبیّنا و آله و علیهم‏السلام را در نزد قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام باید کرد چرا که آن بزرگوار در قبر ایشان مدفون شدند. چنانکه در بعضى از احادیث وارد شده و خلافى در زیارت ایشان نزد قبر آن بزرگوارعلیه‏السلام نیست.
 مسأله -  زیارت رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و زیارت ائمه هدى علیهم‏السلام و زیارت جمیع انبیاء و مرسلین و جمیع اوصیاى مکرّمین و سلام بر جمیع ملائکه مقرّبین و غیر مقرّبین و طلب رحمت از براى جمیع مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات در نزد قبر آن بزرگوار صلوات اللّه و سلامه علیه و علیهم اجمعین باید کرد. چنانکهاز مضامین زیارات آن بزرگوار معلوم مى‏شود و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  زیارت آن بزرگوار صلوات اللّه و سلامه علیه را در نزدیک و دور در هر زمان و در هر مکان مى‏توان کرد مثل زیارت رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و سایر ائمه هدى علیهم‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  در هر زمان و مکانى که زیارت کنى ایشان علیهم‏السلام را و سلام کنى بر ایشان، صداى تو را مى‏شنوند و سلام تو به ایشان مى‏رسد و جواب سلام تو را مى‏دهند و تو را مشاهده مى‏کنند اَشْهَدُ اَنَّکَ تَرى‏ مَکانى‏ و تَشْهَدُ مَقامى‏ و تَسْمَعُ کَلامى‏ و تَرُدُّ سَلامى. و لاتَحْسَبَنَّ الّذینَ قُتِلوا فى‏ سَبیلِ اللَّهِ اَمْواتاً بَلْ اَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ. چنانکهآیات و احادیث در این باب از حد حصر بیرون است و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  روز عید غدیر در آسمان‏ها و اهل آن‏ها مشهورتر است از شهرتش در زمین و خداوند عالم جلّ‏شأنه مى‏آمرزد گناهان شصت سال را از جمیع مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات و آزاد مى‏کند از آتش جهنم گناه‏کاران را دو برابر آن‏چه آزاد مى‏کند از آتش جهنم در ماه رمضان و در شب قدر و در شب عید فطر و یک درهم تصدّق کردن در آن روز مقابل است با تصدق کردن هزار درهم در سایر روزها و زیارت حضرت امیرالمؤمنین صلوات اللّه و سلامه علیه در آن روز وارد شده. و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  وضو گرفتن و غسل کردن و با پاى برهنه رفتن به حرم آن بزرگوار صلوات اللّه و سلامه علیه و آله با سکینه و وقار و سر به زیر افتاده و تسبیح و تهلیل و تقدیس الهى کردن در حال رفتن. در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت آن بزرگوار و سایر ائمه اطهار علیهم‏السلام به این طور وارد شده و خلافى در آن نیست: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَمینَ اللَّهِ فى‏ اَرْضِه‏ وَ حُجَّتَهُ عَلى‏ عِبادِه‏ اَشْهَدُ اَنَّکَ جاهَدْتَ فِى اللَّهِ حَقَّ جِهادِه‏ وَ عَمِلْتَ بِکِتابِه‏ وَاتَّبَعْتَ سُنَنَ نَبِیِّه‏ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ الِه‏ حَتّى‏ دَعاکَ اللَّهُ اِلى‏ جَوارِه‏ وَ قَبَضَکَ اِلَیْهِ بِاِخْتِیارِه‏ وَ اَلْزَمَ اَعْدائَکَ الْحُجَّةَ فى‏ قَتْلِهِمْ اِیّاکَ مَعَ مالَکَ مِنَ الْحُجَجِ الْبالِغَةِ عِلى‏ جَمیعِ خَلْقِه‏ اَللَّهُمَّ فَاجْعَلْ نَفْسى‏ مُطْمَئِنَّةً بِقَدَرِکَ راضِیَةً بِقَضاْئِکَ مُولِعَةً بِذِکْرِکَ وَ دُعائِکَ مُحِبَّةً لِصَفْوَةِ اَوْلِیائِکَ مَحْبُوبَةً فى‏ اَرْضِکَ وَ سَمائِکَ صابِرَةً عِنْدَ نُزُولِ بَلائِکَ شاکِرَةً لِفَواضِلِ نَعْمائِکَ ذاکِرَةً لِسَوابِغِ الائِکَ مُشْتاقَةً اِلى‏ فَرْحَةِ لِقائِکَ مُتَزَوِّدَةٍ التَّقْوى‏ لِیَوْمِ جَزائِکَ مُسْتَنَّةً بِسُنَنِ اَوْلِیائِکَ مُفارِقَةً لاَِخْلاقِ اَعْدائِکَ مَشْغُولَةً عَنِ الدُّنْیا بِحَمْدِکَ وَ ثَنائِکَ. پس طرف راست صورت را باید بر قبر گذارد و گفت: اَللَّهُمَّ اِنَّ قُلُوبَ الْمُخْبِتینَ اِلَیْکَ والِهَةٌ وَ سُبُلَ الرّاغِبینَ اِلَیْکَ شارِعَةٌ وَ اَعْلامَ الْقاصِدینَ اِلَیْکَ واضِحَةٌ وَ اَفْئِدَةَ الْعارِفینَ مِنْکَ فازِعَةٌ وَ اَصْواتَ الدّاعینَ اِلَیْکَ صاعِدَةٌ وَ اَبْوابَ الاِْجابَةِ لَهُمْ مُفَتَّحَةٌ وَ دَعْوَةَ مَنْ ناجاکَ مُسْتَجابَةٌ وَ تَوْبَهَ مَنْ اَنابَ اِلَیْکَ مَقْبُولَةٌ وَ عَبْرَةَ مَنْ بَکى‏ مِنْ خَوْفِکَ مَرْحُومَةٌ وَالاِْغاثَةَ لِمَنِ اسْتَغاثَ بِکَ مَوجُودَةٌ وَ الْاِعانَةَ لِمَنِ اسْتَعانَ بِکَ مَبْذُولَةٌ وَ عَداتِکَ لِعِبادِکَ مُنْجَزَةٌ وَ زَلَلَ مَنِ اسْتَقالَکَ مُقالَةٌ وَ اَعْمالَ الْعامِلینَ لَدَیْکَ مَحْفُوظَةٌ وَ اَرْزاقَکَ اِلَى الْخَلائِقِ مِنْ لَدُنْکَ نازِلَةٌ وَ عَوائِدَ الْمَزیدِ اِلَیْهِمْ واصِلَةٌ وَ ذُنُوبَى الْمُسْتَغْفِرینَ مَغْفُورَةٌ وِ حِوائِجَ خَلْقِکَ عِنْدَکَ مَقْضِیَّةٌ وَ جَوائِزَ السّائِلینَ عِنْدَکَ مُوَفَّرَةٌ وَ عَوائِدَ الْمَزیدِ مُتَواتِرَةٌ وَ مَوائِدَ الْمُسْتَطْعِمینَ مُعَدَّةٌ وَ مَناهِلَ الظَّماءِ مُتْرَعَةٌ اَللَّهُمَّ فَاسْتَجِبْ دُعائى‏ وَاقْبَلْ ثَنائى‏ وَاجْمَعْ بَیْنى‏ وَ بَیْنَ اَوْلِیائى‏ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ عَلِىٍّ وَ فاطِمَةَ وَالْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ عَلَیْهِمُ‏السَّلامُ اِنَّکَ وَلِىُّ نَعْمائى‏ وَ مُنْتَهى‏ مُناىَ وَ غایَةُ رَجائى‏ فى‏ مُنْقَلَبى‏ وَ مَثْواىَ  اَنْتَ اِلهى‏ وَ سَیِّدى‏ وَ مَوْلاىَ اغْفِرْ لاَِوْلِیائِنا وَ کُفَّ عَنّا اَعْدائَنا وَ اشْغَلَهُمْ عَنْ اذانا وَ اَظْهِرْ کَلِمَةَ الْحَقِّ وَ اجْعَلْهَا الْعُلْیا وَ اَدْحِضْ کَلِمَةَ الْباطِلِ وَاجْعَلْهَا السُّفْلى‏ اِنَّکَ عَلى‏ کُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدیرٌ. حضرت باقر علیه‏السلام فرمودند که نمى‏گوید احدى از شیعیان ما این زیارت را نزد قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام یا نزد قبر هریک از ائمه علیهم‏السلام مگر آن‏که نوشته مى‏شود در درجى از نور و مُهر مى‏شود به مُهر محمّد صلى الله وعلیه وآله تا آن‏که تسلیم شود به حضرت قائم علیه‏السلام پس مى‏رسد به صاحبش با بشارت و تحیت و کرامت ان شاء اللّه و زیارات مفصّله و غیر آن‏ها الحمدللّه آن‏قدر مشهور و منتشر است که احتیاج به ذکر آن‏ها نیست ولکن چون این زیارت از براى همه ائمه هدى علیهم‏السلام رسیده بود و مختصر هم بود محض تبرّک ذکر شد.

 مسأله -  بعد از زیارت آن بزرگوار و سایر ائمه اطهار، نماز زیارت وارد شده. و خلافى در آن نیست.

مسأله -  شش رکعت نماز هر دو رکعت به یک سلام در زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  از براى آن بزرگوار حرمى است چنانکهاز براى مکه معظمه و مدینه مشرفه حرمى است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  حرم آن بزرگوار علیه‏السلام چهار فرسخ در چهار فرسخ است مثل حرم مکه و مدینه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  در حرم آن بزرگوار علیه‏السلام و حرم سیدالشهداء علیه‏السلام مسافرین مخیّرند در قصر و اتمام نماز مثل حرم مکه و مدینه بدون قصد اقامه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  در حرم‏هاى چهارگانه اتمام افضل است از قصر. چنانکه در بعضى احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه برگزیده از براى خود در میان بلاد چهار بلد را و فرموده وَ التّینِ وَ الزَّیْتُون وَ طُورِ سینین وَ هذَا الْبَلَدِ الاَْمین  پس مراد از تین مدینه طیبه است و مراد از زیتون بیت‏المقدس است و مراد از طور سینین کوفه است و مراد از بلد امین مکه معظمه است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  در مسجد کوفه نماز کرده‏اند جمیع پیغمبران علیهم‏السلام و آن مسجد آدم و نوح على نبیّنا و آله و علیهماالسلام بوده و حضرت پیغمبر صلى الله وعلیه وآله در شب معراج در آن نماز کرده به امر الهى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  خانه نوح على نبیّنا و آله و علیه‏السلام در کوفه بوده و مسجد کوفه مصلاى او بوده و آن مسجد افضل است از بیت‏المقدس. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  نماز فریضه را در آن بجاآوردن مقابل است با حجى که با رسول خداصلى الله وعلیه وآله بجاآمده باشد و نماز نافله در آن مقابل است با عمره‏اى که با رسول خدا بجاآمده باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.

مسأله -  یک نماز فریضه در مسجد کوفه مقابل است با هزار نماز و نافله در آن مقابل است با پانصد نماز نافله و نشستن در آن بدون ذکرى و تلاوتى عبادت است چه جاى آن‏که با تلاوتى و ذکرى باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند

 مسأله -  هرگاه مردم مى‏دانستند فضیلت مسجد کوفه را هرآینه مهیا مى‏کردند از براى خود زاد و راحله‏اى را و از مکان‏هاى دور سفر مى‏کردند و مى‏رفتند به آن مکان شریف و فیض‏یاب مى‏شدند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  مسجد سهله خانه ادریس على نبیّنا و آله و علیه‏السلام بوده که در آن‏جا نماز مى‏کرد و پیغمبرى از پیغمبران خدا مبعوث نشده مگر آن‏که در آن مسجد نماز کرده و حضرت قائم عجّل اللّه فرجه با اهل و عیال خود در آن مسجد نزول خواهند فرمود و مشغول انتقام از دشمنان دین خواهند شد و کسى که در آن مسجد عبادت کند، او را خداوند عالم جلّ‏شأنه بلند کند تا به درجه ادریس رساند در قیامت و رفعناه مکاناً علیاً درجه او است و دعاى مؤمن در آن مستجاب شود و مکروهات دنیا و شرور اعدا از او دفع شود و کسى که در آن‏جا منزل کند مثل کسى است که در خیمه رسول خدا صلى الله وعلیه وآله منزل کرده باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست

فصل -در فضیلت کربلا و زیارت حضرت سیدالشهداء علیه آلاف الصلوة و السلام و الثناء روحى له الفداء است و در آن چند مسأله است :
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه کربلاى معلّى‏ را حرم خود قرار داده پیش از آن‏که مکه معظمه را حرم خود قرار دهد و قبل از آن‏که خلق کند مکه و سایر خلق را به بیست و چهار هزار سال. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زمین مکه بر خود بالید و فخر کرد که چیست مثل من که خانه خدا بر پشت من بنا شده که مردم مى‏آیند به طواف آن از هر راه دورى و فج عمیقى و مرا حرم امن خود قرار داده، پس وحى شد به آن که بس کن و آرام گیر که آن فضیلتى را که به تو داده‏ام نسبت به آن فضیلتى که به زمین کربلا داده‏ام مثل رطوبتى است که بر سوزنى باقى بماند بعد از آن‏که آن را در دریا فروبرند. یعنى تمام فضیلت از کربلا است چنانکهتمام رطوبت از دریا است حتى رطوبتى که بر  سوزن باقى مانده. و اگر زمین کربلا نبود فضیلتى از براى زمین مکه نبود، و اگر نبود آن کسى که در کربلا مدفون است هرآینه خلق نمى‏شد مکه و خلق نمى‏شدند آن مردمى که طواف کنند به گِرد آن. پس وحى شد به آن که فخر مکن و آرام باش و ذلیل و خوار و پست و بى‏مقدار دان خود را در نزد زمین کربلا در حالتى که استنکاف و استکبار و بزرگى در خود نیابى در جنب کربلا و الّا تو را مسخ کنم و در جهنم اندازم و عذاب کنم. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه فضیلت داد بعضى از زمین‏ها را بر بعضى دیگر و بعضى از آب‏ها را بر سایر آب‏هاى عالم و چون مفاخرت کردند به فضیلت خود، آن‏ها را معذّب کرد حتى آن‏که معذّب کرد زمین مکه را و مسلط کرد بر آن مشرکین را تا خراب کردند آن را و مسلط کرد بر آب زمزم آب شورى را که آن را فاسد کرد مگر زمین کربلا و آب فرات را که آن اول زمینى است و اول آبى است که خداوند عالم جلّ‏شأنه آن را مقدس و مبارک قرار داد و به آن گفت تکلّم کن و بیان کن فضیلتى را که به تو داده‏ام. پس تکلّم کرد و گفت منم زمین خدا که مرا مقدس و مبارک قرار داده و شفاى دردها و الم‏ها در خاک و آب من است و من فخر نمى‏کنم به آن‏چه مى‏گویم بلکه اظهار خضوع و ذلت مى‏کنم از براى خداى خود که به من انعام کرده این تقدس و مبارکى را و فخر نمى‏کنم بر سایر زمین‏ها بلکه اظهار تشکر مى‏کنم از براى خداى خود. پس چون چنین گفت خداوند عالم جلّ‏شأنه اکرام کرد به آن و زیاد کرد انعام خود را به آن‏که مدفن حضرت سیدالشهداء روحى له الفداء و اصحاب آن بزرگوار شد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام با لشگر خود عبور کرد به سمت کربلا، پس چون دو میل راه مانده بود که برسند به کربلا حیوان سوارى خود را هى کرد و پیش از لشگر رسید به کربلا و فرمود این زمینى است که دفن شده در آن دویست پیغمبر و دویست وصى پیغمبر و دویست سبط که تابع پیغمبران و اوصیاى ایشان علیهم‏السلام بوده‏اند. پس پاهاى مبارک خود را از رکاب بیرون آوردند و به طور تأنّى و ملایمت دور مى‏زدند و مى‏فرمودند این‏جا جاى خوابانیدن شترها است و این‏جا جاى افتادن شهیدانى است که سبقت نگرفته بر ایشان در فضیلت کسانى که پیش از ایشان بوده‏اند و نمى‏رسند در فضیلت به ایشان کسانى که بعد از ایشان مى‏آیند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زمین کربلا بهتر زمینى است از زمین‏هاى بهشت و بهتر منزل و بهتر مسکنى است در بهشت که اولیاى خدا در آن‏جا قرار مى‏گیرند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  ملائکه زیارت مى‏کردند کربلا را هزار سال قبل از آن‏که حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام در آن دفن شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  کربلا حرم حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام است مثل آن‏که مکه معظمه حرم خدا است و مدینه طیبه حرم رسول خدا صلى الله وعلیه وآله است و کوفه حرم حضرت امیرالمؤمنین‏علیه‏السلام است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  در هریک از این حرم‏هاى چهارگانه جایز است از براى مسافرین که بدون قصد اقامه نماز را تمام کنند و روزه بگیرند و اتمام افضل از قصر است. چنانکه در احادیث وارد شده و بسیارى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.
 مسأله -  حدّ حرم حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام از هر جانب از قبر مقدس تا پنج فرسخ است. چنانکه در احادیث وارد شده و بعضى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند.
 مسأله -  خوردن هر خاکى حرام است مگر خوردن تربت سیدالشهداء علیه‏السلام به قصد شفا به قدر نخودى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  تربت مقدّسه را از براى حفظ و شفا از تمام حرم مقدس مى‏توان برداشت ولکن هرچه به قبر مقدس نزدیک‏تر باشد اثر آن بیشتر است و هر قدر دور باشد اثر آن کم‏تر است چرا که چون از حایر بیرون شد جنّیانى که مبتلا به مرضى هستند خود را به آن مى‏مالند و شفا مى‏یابند و شفاى آن از براى دیگران کم مى‏شود مثل آن‏که حجرالاسود سفید و نورانى بود و نور آن تمام حرم مکه را مى‏گرفت، پس چون گناه‏کاران آن را مس کردند سیاه شد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  از ده میل دور قبر مقدس و از چهار میل فاصله و از یک فرسخ فاصله و از یک میل فاصله و از هفتاد ذراع و از بیست و پنج ذراع و از بیست ذراع از جمیع جوانب قبر مقدس احادیث وارد شده در برداشتن تربت مقدسه و معلوم است هرچه نزدیک‏تر باشد بهتر است و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  یکى از آداب برداشتن تربت مقدسه این است که در آخر شب غسل کنند از آب فرات و جامه نظیف بپوشند و با سُعد خود را معطّر کنند و در سمت بالاى سر قبر مقدس چهار رکعت نماز به دو سلام بجاآورند و در رکعت اول بعد از حمد یازده مرتبه سوره قل یاایها الکافرون و در رکعت دوّم یازده مرتبه سوره انا انزلناه بخوانند و بعد از آن قنوت بخوانند به این قنوت: لا اِلهَ اِلّا اللَّهُ حَقّاً حَقّاً لا اِلهَ اِلّا اللَّهُ عُبُودِیَّةً وَ رِقّاً لا اِلهَ اِلّا اللَّهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ وَحْدَهُ اَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ هَزَمَ الاَْحْزابَ وَحْدَهُ سُبْحانَ اللَّهِ مالِکِ السَّمواتِ وَ مافیهِنَّ وَ مابَیْنَهُنَّ سُبْحانَ اللَّهِ ذِى الْعَرْشِ الْعَظیمِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ پس رکوع و سجود کنند و تشهد و سلام بخوانند و مشغول شوند به دورکعت دیگر و در رکعت اول بعد از حمد یازده مرتبه سوره قل هو اللّه احد و در رکعت دوّم بعد از حمد یازده مرتبه سوره اذا جاء نصر اللّه و الفتح بخوانند، پس قنوت بخوانند به طورى که گذشت و بعد از سلام سجده شکر بجا آورند و هزار مرتبه شکراً شکراً بخوانند و بعد از سجده شکر بنشینند و دست خود را بر تربت گذارند و بگویند: یا مَوْلاىَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اِنّى‏ آخِذٌ مِنْ تُرْبَتِکَ بِاِذْنِکَ اَللَّهُمَّ فَاجْعَلْها شِفاءً مِنْ کُلِّ داءٍ وَ عِزّاً مِنْ کُلِّ ذُلٍّ وَ اَمْناً مِنْ کُلِّ خَوْفٍ وَ غِنىً مِنْ کُلِّ فَقْرٍ لى‏ وَ لِجَمیعِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ پس با سه انگشت تربت را بردارند سه‏دفعه و در پارچه نظیفى یا در شیشه کنند و سر آن را مُهر کنند با مهر عقیقى که نقش آن ماشاءاللّه لا قوّة الّا باللّه استغفر اللّه باشد. پس هرگاه خداوند عالم جل‏شأنه دانست صدق نیّت را آن تربت هفت مثقال خواهد بود نه زیادتر و نه کم‏تر و مراد از مثقال، مثقال شرعى است که هجده نخود باشد و چنین آداب را هرگاه بجاآورند تربت مقدسه شفاى هر دردى و امن از هر خوفى و المى و غناى از هر فقرى و علم از هر جهلى و توفیق بر هر عمل صالحى خواهد بود مگر آن‏که اجل حتمى مرگ را چاره نمى‏کند و هرگاه اجل حتمى نباشد باعث طول عمر و شفا خواهد بود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

 مسأله -  آداب خوردن تربت مقدسه این است که به قدر نخودى از آن بردارى و ببوسى و بر چشم‏هاى خود گذارى و بگویى: بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ اَللَّهُمَّ رَبَّ هذِهِ التُّرْبَةِ الْمُبارَکَةِ الطّاهِرَةِ وَ رَبَّ النُّورِ الَّذى‏ اُنْزِلَ فیهِ وَ رَبَّ الْجَسَدِ الَّذى‏ سَکَنَ فیهِ وَ رَبَّ الْمَلائِکَةِ الْمُوَکِّلینَ بِهِ اِجْعَلْهُ لى‏ شِفاءً مِنْ کُلِّ داءٍ و جرعه آبى بر روى آن بیاشامى و بگویى: اَللَّهُمَّ اجْعَلْهُ رِزْقاً واسِعاً وَ عِلْماً نافِعاً وَ شِفاءً مِنْ کُلِّ داءٍ وَ سُقْمٍ پس بگویى: اَللَّهُمَّ اِنّى‏ اَشْهَدُ اَنَّ هذِهِ التُّرْبَةَ تُرْبَةُ وَلِیِّکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ اَشْهَدُ اَنَّها شِفاءٌ مِنْ کُلِّ داءٍ وَ اَمانٌ مِنْ کُلِّ خَوْفٍ لِمَنْ شِئْتَ مِنْ خَلْقِکَ وَ لى‏ بِرَحْمَتِکَ وَ اَشْهَدُ اَنَّ کُلَّ ما قیلَ فیهِمْ وَ فیها هُوَ الْحَقُّ مِنْ عِنْدِکَ وَ صَدَقَ الْمُرْسَلُونَ و کسى که شهادت نمى‏دهد که تربت سیدالشهداء علیه‏السلام شفاى هر دردى و امان از هر خوفى است بر او حرام است خوردن آن و اگر خورد او را خواهد گداخت چنانکهآتش دنبه را مى‏گدازد چنانکههمین خاصیت در قرآن است که مى‏فرماید وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْانِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمٌة لِلْمُؤْمِنینَ وَ لایَزیدُ الظّالِمینَ اِلّا خَساراً. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  طفلى که متولد مى‏شود هرگاه با تربت او را تحنیک کنند موجب امان خواهد بود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  هرگاه احترام تربت را بجانیاورند به طورى که فرموده‏اند و آن را در خورجین و امثال آن بریزند و آن را در پارچه چرکینى کنند و آن را چرکین کنند، اثر آن کم مى‏شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  هر متاعى که تربت در آن گذارند به قصد حفظ، محفوظ خواهد شد و هرکس آن را به همراه خود کند به قصد امان، ایمن خواهد شد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که با تسبیحى که از تربت ساخته شده ذکرى و استغفارى کند و آن را بگرداند، هر ذکرى هفتاد ذکر و هر استغفارى هفتاد استغفار خواهد بود و هرکس آن را بگرداند و فراموش کند ذکر را، آن تسبیح از براى او ذکر کند و کسى که با آن ذکر کند چهل حسنه از براى او نوشته شود و کسى که آن را بگرداند بدون ذکر بیست حسنه از براى او نوشته شود و کسى که سبحان‏اللّه و الحمدللّه و لا اله الّا اللّه و اللّه‏اکبر را با هر دانه آن بگوید خداوند جلّ‏شأنه در نامه عمل او بنویسد ششهزار حسنه و محو کند از آن ششهزار سیئه و بلند کند از براى او ششهزار درجه و قرار دهد از براى او شفاعت را از براى ششهزار نفر. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  مؤمن خالى نیست از پنچ چیز: مسواک و شانه و سجاده و تسبیحى از تربت سیدالشهداء علیه‏السلام که سى و چهار دانه باشد و انگشتر عقیق. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  سجود بر تربت سیدالشهداء علیه‏السلام پاره مى‏کند و مى‏درد جمیع حجاب‏ها را و به خداوند جلّ‏شأنه مى‏رسد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که زیارت کند حضرت سیدالشهداء علیه آلاف السلام و الثناء را از روى معرفت و محبت بدون قصد ریا و سمعه و غرضى دیگر، گناهان او از او محو مى‏شود چنانکهچرک جامه را آب زایل مى‏کند و محشور مى‏شود با محمّد و آل او صلى الله وعلیه وآله و روز قیامت در زیر سایه لواى حمد خواهد بود که در دست حضرت امیرالمؤمنین علیه صلوات المصلین است و با ایشان بر سر خوان نعمت‏هاى الهى متنعّم خواهد بود و مردم به حساب خود گرفتارند و نوشته مى‏شود در نامه عمل او در هر برداشتن قدمى ثواب حجى مقبول و در هر قدم گذاشتنى ثواب عمره مقبوله و گناهانى که پیش از زیارت کرده و گناهانى که بعد از آن مى‏کند جمیعاً آمرزیده است و ایمن خواهد بود از فزع و خوف روز قیامت و عذاب جهنم و سؤال نمى‏کند از حاجات دنیا و آخرت مگر آن‏که خداوند جلّ‏شأنه اجابت مى‏کند او را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  هر درهمى که در زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام صرف مى‏شود مقابل است با ده‏هزار درهم که در سایر امور خیرات صرف شود و اضعاف آن را خداوند جلّ‏شأنه در دنیا عوض مى‏دهد و رفع مى‏کند بلاها را از جان و مال او. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  کسى که کسى را روانه کند و مخارج سفر زیارت او را بدهد، به عوض هر درهمى به بزرگى کوه احد او را ثواب دهند و در دنیا به اضعاف آن‏چه داده خداوند جلّ‏شأنه به او عوض دهد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  کسى که مانعى داشته باشد از رفتن به زیارت و کسى را به نیابت خود بفرستد، ثواب زیارت از براى او هست ولکن اگر خود بنفسه به زیارت برود اجر او عظیم‏تر و بهتر خواهد بود در نزد پرورنده او جلّ‏شأنه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  خداوند جلّ‏شأنه به حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام به عوض شهادت او به او کرامت فرموده چند چیز را و آن‏ها این است که ائمه علیهم‏السلام از نسل اویند و شفا در تربت او است و استجابت دعا در نزد قبر مقدس او است و دعاى هرکس که در نزد قبر مقدس او دعا کند مستجاب خواهد شد چه در دنیا باشد یا در آخرت، چرا که خداوند عالم جلّ‏شأنه خلاف وعد و عهد خود نمى‏کند و کسى که خداوند جلّ‏شأنه را مخلف‏الوعد گمان کند از اهل این امر نیست. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  کمتر چیزى که به زوار سیدالشهداء علیه‏السلام مى‏دهند این است که جمیع گناهان او را مى‏آمرزند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

مسأله -  فرموده‏اند که امر کنید شیعیان ما را به زیارت سیدالشهداء علیه‏السلام به جهت آن‏که رفتن به زیارت او فرض است بر هر مؤمنى که اقرار دارد به امامت او. چنانکه در احادیث وارد شده و بعضى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند و خلافى در استحباب و رجحان این امر نیست.
 مسأله -  هرگاه کسى هزار مرتبه به حج برود و زیارت حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام را ترک کرده باشد، ترک کرده حقى از حقوق رسول خدا را و عاق او است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  زیارت حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام زیاد مى‏کند عمر را و زیاد مى‏کند رزق را و رفع مى‏کند بلاهاى بد را به خصوص غرق شدن و سوختن، و دیوار و سقفى فرودآمدن بر سر انسان، و حیوانات درنده که بدرند انسان را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  ترک زیارت سیدالشهداء علیه‏السلام کوتاه مى‏کند عمر را و تنگ مى‏کند رزق را و هرگاه مانعى و عذرى در میان نباشد اداى حق ائمه طاهرین علیهم‏السلام نشده و اداى حق ایشان واجب است و تارک اداى حق ایشان عاق ایشان است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  زنى در مدینه طیّبه در خدمت حضرت صادق علیه‏السلام بود و اظهار کرد که مى‏خواهم بروم به زیارت قبور شهدا. فرمودند تعجب است از حال اهل عراق که زیارت مى‏کنند قبور شهدا را و ترک مى‏کنند زیارت قبر سیدالشهداء علیه‏السلام را. عرض کرد کیست سیدالشهداء؟ فرمودند حسین بن على علیهماالسلام. عرض کرد من زنى هستم و در حدیثى فرمودند زیارت او واجب است بر مردان و زنان. و بعضى از فقهاء فتوى به آن داده‏اند و در اصل احادیث خلافى نیست.

مسأله -  ترک نباید کرد زیارت حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام را چرا که زیارت آن بزرگوار زیاد مى‏کند عمر و رزق را، و موجب سعادت است در حیات و شهادت و سعادت است در ممات. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  سزاوار نیست ترک زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام بیش از چهار سال. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که بدون عذرى ترک کند زیارت آن بزرگوار را از شیعیان ایشان نیست. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى ترک نمى‏کند زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام را در سالى مگر آن‏که یک سال از عمر او کم مى‏شود و فرمودند اگر بگویم که بسا کسى که سى سال پیش از اجل خود مى‏میرد دروغ نگفته‏ام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که بدون عذرى ترک کند زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام را بیش از سه سال، عاق رسول خدا صلى الله وعلیه وآله است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  جایز است زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام در حال خوف و موجب ایمنى است از خوف فزع اکبر. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

 مسأله -  حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام در نزد پرورنده خود است و نظر مى‏کند به قتلگاه خود و کسانى که با او شهید شدند و نظر مى‏کند به زوار خود و مى‏شناسد ایشان را و مى‏داند اسم‏هاى ایشان را و اسم‏هاى پدران ایشان را و مى‏داند درجات و منزلت‏هاى ایشان را در نزد خداى عزّوجلّ و او داناتر و عارف‏تر است به ایشان و حالات ایشان از پدرى که طفل خود را بشناسد و او مى‏بیند کسى را که منزل مى‏دهد به زوار او، پس طلب مغفرت مى‏کند از براى او و از پدران خود طلب مى‏کند که ایشان هم از براى زوار او استغفار کنند. و مى‏فرمایند اگر مى‏دانست زیارت‏کننده من آن چیزهایى را که خداى تعالى از براى او مهیا کرده هرآینه شادى او بیشتر بود از غم و اندوه او و زیارت‏کننده او برمى‏گردد به سوى اهل خود و حال آن‏که هیچ گناهى از براى او باقى نمانده مگر آن‏که آمرزیده شده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه موکّل کرده است به قبر حضرت سیدالشهداءعلیه‏السلام چهار هزار فرشته با موهاى پریشان غبارآلود و با چشم‏هاى گریان در عزادارى آن بزرگوار تا روز قیامت. پس هرکس زیارت کند او را در حالى که عارف به حق او باشد استقبال مى‏کنند او را و مشایعت مى‏کنند او را و مى‏رسانند او را به منزل امن او و اگر مریض شود عیادت مى‏کنند او را در هر صبح و شام و اگر بمیرد به جنازه او حاضر مى‏شوند و استغفار مى‏کنند از براى او تا روز قیامت و این چهار هزار فرشته هستند که به امر الهى به نصرت او آمدند به شرط اذن خود او و آن بزرگوار اذن قتال به آن‏ها ندادند پس به آسمان عروج کردند و باز مأمور به نزول شدند پس چون نازل شدند دیدند که واقع شده آن‏چه واقع شد، پس مأمور شدند به عزادارى آن بزرگوار تا روز قیامت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  خداوند جلّ‏شأنه موکّل کرده است هفتاد هزار فرشته را با موهاى پریشان غبارآلود که صلوات مى‏فرستند بر آن بزرگوار علیه‏السلام از روزى که شهید شده الى ماشاءاللّه و دعا مى‏کنند از براى کسى که او را زیارت کند و عرض مى‏کنند اى پروردگار ما دعاهاى ما را در حق ایشان مستجاب کن که ایشان زوار حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام هستند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  کسى که به زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام برود در هر قدمى که مى‏گذارد حسنه‏اى در نامه عمل او نوشته مى‏شود و هر قدمى که برمى‏دارد سیئه‏اى از او محو مى‏شود و اگر سواره برود قدم‏هاى حیوان او را حساب مى‏کنند و در هر قدم گذاردنى حسنه‏اى مى‏نویسند و در هر قدم برداشتنى محو سیئه‏اى مى‏کنند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند آن بزرگوار را در حالى که بشناسد او را و بداند حق او را، در نامه عمل او نوشته مى‏شود ثواب هزار حج مقبول و ثواب هزار عمره مقبوله و اگر شقى باشد در نامه عمل او سعید نوشته شود و همیشه در رحمت الهى فرورود، و ثواب کسى که هزار بنده آزاد کرده باشد، و بر هزار اسب سوار شده و در راه خداى تعالى جهاد کرده باشد در نامه عمل او مى‏نویسند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  کسى ک زیارت کند قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام را از روى شوق و محبّتى که با او دارد، نوشته مى‏شود از جمله ایمنان از عذاب الهى در روز قیامت و نامه عمل او را به دست راست او مى‏دهند و در تحت لواى آن بزرگوار علیه‏السلام خواهد بود تا آن‏که او را داخل بهشت کند و در درجه خود او را ساکن کند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  به خدا قسم که خداوند جلّ‏شأنه مباهات مى‏کند به زوّار قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام با ملائکه و حاملین عرش خود و مى‏فرماید آیا نمى‏بینید زوّار قبر حسین علیه‏السلام را که از روى شوق و محبّتى که با او و با فاطمه مادر او دارند به زیارت او آمده‏اند؟ به عزّت و جلال و عظمت خود قسم یاد مى‏کنم که البته حتم مى‏کنم و واجب مى‏کنم از براى ایشان کرامت خود را و البته ایشان را دوست مى‏دارم و ایشان محبوب منند به جهت آن‏که ایشان مرا دوست مى‏دارند به دوستى حسین علیه‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام خیرى است موضوع که در هر وقتى و در هر حالى مى‏توان کرد. پس هرکس بخواهد بسیار کند که افضل اعمال است و هرکس خواهد کم کند ولکن در اوقات شریفه ثواب آن مضاعف خواهد بود مثل شب جمعه و روز جمعه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت آن بزرگوار از دور و نزدیک جایز است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه زیارت مى‏کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در هر جمعه با ملائکه مقرّبین و با سیّدالمرسلین صلى الله وعلیه وآله و با جمیع انبیاء و مرسلین و اوصیاى مکرّمین‏علیهم‏السلام پس هرکس او را زیارت کند در روز جمعه، زیارت خداى تعالى را دریافته چرا که او در روز جمعه با ملائکه و جمیع پیغمبران و اوصیاى ایشان حاضرند از براى زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در ماه رمضان به زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام برود، پس هرگاه در بین راه فوت شود، از براى او حسابى نباشد و گفته مى‏شود به او که داخل شو در بهشت و ایمن باش از جمیع بلاها و عذاب‏ها. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در شب نیمه ماه رمضان نزد قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام ده رکعت نماز بجاآورد و در هر رکعتى بعد از حمد یازده مرتبه سوره توحید بخواند و پناه ببرد به خداى عزّوجلّ از آتش جهنم، مى‏نویسد خداى تعالى از براى او آزادى از آتش جهنم را و نخواهد مرد تا آن‏که در خواب ببیند ملائکه‏اى چند را که بشارت دهند او را به بهشت و ملائکه‏اى چند را که ایمن مى‏کنند او را از آتش جهنم. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در شب اول ماه رمضان و در شب نیمه آن و در شب آخر آن زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در نزد قبر مقدس او، مى‏ریزد از او جمیع گناهان و خطاهاى او. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  در شب قدر ندا مى‏کند ملکى از بطنان عرش الهى که به درستى که خداى تعالى آمرزید هرکس را که در این شب به زیارت حسین علیه‏السلام آمده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در شب عید فطر و در شب عید اضحى و در شب نیمه شعبان زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را نزد قبر مقدس او، گناهان گذشته او و گناهان آینده او آمرزیده شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که در شب نیمه شعبان زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را نزد قبر مقدس او، و در شب عرفه و در شب عید اضحى در همان سال، مى‏نویسد خداى تعالى در نامه عمل او ثواب هزار حج مبرور و ثواب هزار عمره مقبوله و رفع مى‏کند هزار حاجت او را از حاجت‏هاى دنیا و آخرت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که دوست مى‏دارد که مصافحه کند با صد و بیست و چهار هزار پیغمبر علیهم‏السلام زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در نیمه شعبان. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام را در روز اول ماه رجب، البته خداى تعالى او را خواهد آمرزید. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  نیمه ماه رجب مانند نیمه شعبان است از براى زیارات مخصوصه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام را در شب عرفه و بماند در کربلاى معلّى‏ تا روز عید و بعد برود، خداى تعالى حفظ کند او را از شرّ یک سال. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  خداوند عالم جلّ‏شأنه تجلّى مى‏کند در روز عرفه از براى زوار سیدالشهداء علیه‏السلام و مى‏آمرزد ایشان را، پس چون امر ایشان به انجام رسید تجلّى مى‏کند از براى اهل عرفات. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  فرمودند کسى که در روز عرفه زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در نزد قبر مقدس او و حق او را بشناسد، مى‏نویسد خداى تعالى از براى او ثواب هزار حج مقبول و ثواب هزار عمره مقبوله و ثواب هزار مرتبه جهاد کردن در رکاب پیغمبر مرسل و امام عادل. پس کسى عرض کرد چگونه میسّر است از براى من ثواب اهل عرفات در موقف؟ پس نظر فرمودند به سوى او مانند شخص غضب‏ناک و فرمودند به درستى که مؤمن چون بیاید از براى زیارت او در روز عرفه و غسل کند به آب فرات، پس متوجه شود به سوى او، مى‏نویسد خداى تعالى از براى او به هر قدمى که برداشته ثواب حجى مقبول با تمام مناسک آن. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست در نزد کسانى که حق او را مى‏شناسند.
 مسأله -  کسى که در روز اضحى زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در نزد قبر مقدس او خداى تعالى مى‏نویسد از براى او ثواب هزار حج مقبول و ثواب هزار عمره مقبوله و ثواب هزار مرتبه جهاد کردن در راه خدا. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در روز عرفه به زیارت قبر مقدس او برود و او را زیارت کند، مى‏نویسد خداى تعالى از براى او ثواب هزار هزار حجى که با حضرت قائم عجّل اللّه فرجه بجاآمده باشد، و ثواب هزار هزار عمره که با رسول خدا صلى الله وعلیه وآله بجاآمده باشد، و ثواب هزار بنده در راه خدا آزاد کردن، و ثواب هزار مرتبه سوار بر اسب شدن و در راه خدا جهاد کردن و مى‏نامد او را خداى تعالى بنده صدیق خود که ایمان به وعده‏هاى او آورده و مى‏گویند ملائکه که عبد صدیقى است که خداى تعالى او را در فوق عرش خود صدیق نامیده و او را پاک و پاکیزه کرده و در زمین او را به کروبى نام مى‏برند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست در میان کسانى که ایمان به وعده‏هاى خدا دارند.

مسأله -  کسى که در روز عاشورا زیارت کند قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام را و حق او را بشناسد مثل آن است که خداى تعالى را در عرش زیارت کرده باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که نزد قبر مقدس او در شب عاشورا بیتوته بجاآورد، ملاقات مى‏کند خداى عزّوجلّ را در روز قیامت با ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار جهاد در راه خداى تعالى که هریک از حج‏ها و هریک از عمره‏ها و هریک از جهادها به همراه رسول خدا صلى الله وعلیه وآله بجاآمده باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در شب عاشورا نزد قبر آن بزرگوار علیه‏السلام بیتوته بجاآورد و او را زیارت کند ملاقات کند خداى عزّوجلّ را در قیامت در حالتى که در خون خود غلطیده که گویا با آن بزرگوار علیه‏السلام در عرصه کربلا شهید شده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را در روز عاشورا در هر مکانى و هر موضعى که باشد، حق رسول خدا صلى الله وعلیه وآله را بجاآورده و حق امیرالمؤمنین و حق حضرت فاطمه علیهماالسلام را بجاآورده و گناهان گذشته او و گناه‏هایى که بعد از زیارت مى‏کند آمرزیده شده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  یکى از علامات مؤمن این است که در روز اربعین که بیستم ماه صفر است آن بزرگوار علیه‏السلام را زیارت کند در هر مکانى که باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که وضو بگیرد یا غسل کند به آب فرات از براى زیارت آن بزرگوارعلیه‏السلام پس برنمى‏دارد قدمى را و نمى‏گذارد قدمى را مگر آن‏که ثواب یک حج و یک عمره از براى هر قدم برداشتنى و هر قدم گذاشتنى در نامه عمل او مى‏نویسند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  چون قصد کنند زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام را و غسل کنند از براى زیارت او، ندا مى‏کند رسول خدا صلى الله وعلیه وآله که اى آیندگان به سوى خدا بشارت باد شما را به مرافقت من در بهشت، و ندا مى‏کند به ایشان امیرالمؤمنین علیه‏السلام که من ضامنم از براى برآوردن حاجت‏هاى شما و من ضامنم از براى دفع کردن بلاها از شما در دنیا و آخرت. پس حضرت پیغمبر و حضرت امیر صلّى اللّه علیهما و آلهما در سمت راست و چپ ایشان، ایشان را در پناه خود حفظ مى‏کنند تا آن‏که ایشان برگردند به سوى اهل خود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  آداب زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام این است که چون قصد رفتن به زیارت او کنند در روز چهارشنبه و پنج‏شنبه و جمعه روزه بگیرند و در شب جمعه پیش از مغرب غسل کنند و با غسل بخوابند و در میان شب برخیزند و نمازهاى شب را بجاآورند و بعد از اداى نماز شب نظر کنند در اطراف آسمان به نظر عبرت، پس چون خواهند به سفر زیارت روند غسل کنند ولکن خود را معطّر نکنند و روغن‏هاى خوشبو استعمال نکنند و سرمه نکشند و غذاهاى خوشمزه مانند حلویات و غیر آن‏ها در سفره مهیا نکنند و در بین سفر سیر نخورند و سیراب نشوند و خود را مانند عزاداران موپریشان و غبارآلود و غم‏ناک و حزین بدارند و خود را متذکر مصیبت‏هاى آن بزرگوار علیه‏السلام کنند و در یاد گرسنگى و تشنگى او باشند و چون به آن مکان عرش‏نشان برسند با آب فرات غسل کنند و پاپوش خود را به دست بگیرند و با پاهاى برهنه مانند عبد ذلیلى که مى‏خواهد برود نزد مولاى جلیل خود بروند و چون به یکى از درهاى حائر برسند بایستند و چهار تکبیر بگویند، پس به آرامى تمام کمى پیش روند و باز بایستند و چهار تکبیر دیگر بگویند، پس به آرامى تمام بروند تا مقابل روى منوّر او بایستند پشت به قبله و باز چهار تکبیر دیگر بگویند و مشغول زیارت شوند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت باید کرد آن بزرگوار علیه‏السلام را به طورى که از زیارت نکردن بهتر باشد و آن طور آن است که مانند عزاداران با حال پریشان محزون و اندوه‏ناک باشند و نباید زیارت کرد آن بزرگوار علیه‏السلام را به طورى که زیارت نکردن بهتر باشد و آن طور آن است که بدون حزن و اندوه از روى غفلت به زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام بروند و غذاهاى لذیذ بخورند و خوش بخورند و خوش بیاشامند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  بعضى از آداب زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام این است که چون داخل حائر شوند بگویند

 اَللَّهُمَّ اِنَّ هذا مَقامٌ کَرَّمْتَنى‏ بِهِ وَ شَرَّفْتَنى‏ بِهِ اَللَّهُمَّ فَاَعْطِنى‏ فیهِ رَغْبَتى‏ عَلى‏ حَقیقَةِ ایمانى‏ بِکَ وَ بِرُسُلِکَ سَلامُ اللَّهِ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ وَ سَلامُ مَلائِکَتِهِ فیما تَغْتَدى‏ وَ تَرُوحُ بِهِ الرّائِحاتُ الطّاهِراتُ عَلَیْکَ وَ سَلامٌ عَلى‏ مَلائِکَةِ اللَّهِ الْمُقَرَّبینَ وَ سَلامٌ عَلَى الْمُسَلِّمینَ لَکَ بِقُلُوبِهِمُ النّاطِقینَ لَکَ بِفَضْلِکَ بِاَلْسِنَتِهِمْ اَشْهَدُ اَنَّکَ صادِقٌ صِدّیقٌ صَدَقْتَ فیما دَعَوْتَ اِلَیْهِ وَ صَدَقْتَ فیما اَتَیْتَ بِهِ وَ اَنَّکَ ثارُ اللَّهِ فِى الاَْرْضِ مِنَ الدَّمِ الَّذى‏ لایُدْرَکُ ثارُهُ مِنَ الاَْرْضِ اِلّا بِاَوْلِیائِکَ اَللَّهُمَّ حَبِّبْ اِلَىَّ مَشاهِدَهُمْ وَ شَهادَتَهُمْ حَتّى‏ تُلْحِقُنى‏ بِهِمْ وَ تَجْعَلَنى‏ لَهُمْ فَرَطاً وَ تابِعاً فِى الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ.
 پس بروند نزد در حرم مقدس بایستند اذن دخول حاصل کنند پس هرگاه بعد از خواندن دعاى اذن قلب خاشع و چشم گریان شد علامت اذن است، پس داخل شوند پس قدر کمى پیش روند و بایستند و هفت مرتبه تکبیر بگویند، پس بروند تا مقابل قبر مقدس برسند پس بایستند و بگویند:

سُبْحانَ الَّذى‏ سَبَّحَ لَهُ الْمُلْکُ وَ الْمَلَکُوتُ وَ قَدَّسَتْ بِاَسْمائِهِ جَمیعُ خَلْقِهِ وَ سُبْحانَ الْمَلِکِ الْقُدُّوسِ رَبِّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ اَللَّهُمَّ اکْتُبْنى‏ فى‏ وَفْدِکَ اِلى‏ خَیْرِ بِقاعِکَ وَ خَیْرِ خَلْقِکَ اَللَّهُمَّ الْعَنِ الْجِبْتَ وَ الطّاغُوتَ وَ الْعَنْ اَشْیاعَهُمْ وَ اَتْباعَهُمْ اَللَّهُمَّ اَشْهِدْنى‏ مَشاهِدَ الْخَیْرِ کُلَّها مَعَ اَهْلِ بَیْتِ نَبِیِّکَ اَللَّهُمَّ تَوَفَّنى‏ مُسْلِماً وَ اجْعَلْ لى‏ قَدَمَ صِدْقٍ مَعَ الْباقینَ الْوارِثینَ الَّذینَ یَرِثُونَ الاَْرْضَ مِنْ عِبادِکَ الصّالِحینَ.
 پس پنج تکبیر بگویند  پس قدر کمى پیش روند و بایستند و بگویند:
 اَللَّهُمَّ اِنّى‏ بِکَ مُؤْمِنٌ وَ بِوَعْدِکَ مُوقِنٌ اَللَّهُمَّ اکْتُبْ لى‏ ایماناً وَ ثَبِّتْهُ فى‏ قَلْبى‏ اَللَّهُمَّ اجْعَلْ ما اَقُولُ بِلِسانى‏ حَقیقَتَهُ فى‏ قَلْبى‏ وَ شَریعَتَهُ فى‏ عَمَلى‏ اَللَّهُمَّ اجْعَلْنى‏ مِمَّنْ لَهُ مَعَ الْحُسَیْنِ عَلَیْهِ‏السَّلامُ قَدَمٌ ثابِتٌ وَ اَثْبِتْنى‏ فى‏ مَنِ اسْتُشْهِدَ مَعَهُ. پس سه تکبیر بگویند و دستها را با تکبیر بلند کنند و فرود نیاورند مگر بر روى قبر مقدس و بگویند:
 اَشْهَدُ اَنَّکَ طُهْرٌ طاهِرٌ مِنْ طُهْرٍ طاهِرٍ طَهُرْتَ وَ طَهُرَتْ بِکَ الْبِلادُ وَ طَهُرَتْ اَرْضٌ اَنْتَ بِها وَ طَهُرَ حَرَمُها اَشْهَدُ اَنَّکَ اَمَرْتَ بِالْقِسْطِ وَ دَعَوْتَ اِلَیْهِ وَ اَنَّکَ ثارُ اللَّهِ فى‏ اَرْضِهِ حَتّى‏ یَسْتَثیرَ لَکَ مِنْ جَمیعِ خَلْقِهِ.

پس طرف راست و چپ صورت را برقبر مقدس بگذارند پس بنشینند و هرچه بخواهند بخوانند و توجه کنند به خداى عزّ و جلّ و عرض حاجات کنند. پس بروند نزد پاى قبر مقدس و هر دو دست را بر روى آن گذارند، پس بگویند:
 صَلَواتُ اللَّهِ عَلى‏ رُوحِکَ وَ عَلى‏ بَدَنِکَ صَدَقْتَ وَ اَنْتَ الصّادِقُ الْمُصَدَّقُ وَ قَتَلَ اللَّهُ مَنْ قَتَلَکَ بِالاَْیْدى‏ وَ الاَْلْسُنِ.

 پس بروند نزد قبر على بن الحسین علیه‏السلام و بگویند:

اَلسّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ فاطِمَةَ الزَّهْراءِ سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ الْحُسَیْنِ الشَّهیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الشَّهیدُ وَ ابْنُ الشَّهیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْمَظْلُومُ وَ ابْنُ الْمَظْلُومِ لَعَنَ اللَّهُ اَمَّةً قَتَلَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً ظَلَمَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً سَمِعَتْ بِذلِکَ وَ رَضِیَتْ بِهِ پس بایستند مقابل قبور سایر شهدا و بگویند: اَلسَّلامُ عَلَیْکمْ اَیُّهَا الشُّهَداءُ اَنْتُمْ لَنا فَرَطٌ وَ نَحْنُ لَکُمْ تَبَعٌ اَبْشِرُوا بِمَوْعِدِ اللَّهِ الَّذى‏ لا خُلْفَ لَهُ اللَّهُ مُدْرِکٌ لَکُمْ وِتْرَکُمْ وَ مُدْرِکٌ لَکُمْ فِى الاَْرْضِ عَدُوَّهُ اَنْتُمْ سادَةُ الشُّهَداءِ فِى الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ پس در پشت سر مقدس نماز زیارت بجاآورند هر قدر بخواهند و عرض کنند به آن بزرگوار: جِئْتُ وافِداً اِلَیْکَ وَ اَتَوَسَّلُ اِلَى اللَّهِ بِکَ فى‏ جَمیعِ حَوائِجى‏ مِنْ اَمْرِ دُنْیاىَ وَ آخِرَتى‏ بِکَ یَتَوَسَّلُ الْمُتَوَسِّلُونَ اِلَى اللَّهِ فى‏ حَوائِجِهِمْ وَ بِکَ یُدْرِکُ عِنْدَ اللَّهِ اَهْلُ التُّرابِ طَلَبْتَهُمْ پس یازده مرتبه تکبیر بگویند، پس قدر کمى پیش روند رو به قبله و بایستند و بگویند: اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الْواحِدِ الْمُتَوَحِّدِ فِى الاُْمُورِ کُلِّها خَلَقَ الْخلْقَ فَلَمْ‏یَغِبْ شَى‏ءٌ مِنْ اُمُورِهِمْ عَنْ عِلْمِهِ فَعَلِمَهُ بِقُدْرَتِهِ ضَمِنَتِ الاَْرْضُ وَ مَنْ عَلَیْها دَمَکَ وَ ثارَکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْکَ اَشْهَدُ اَنَّ لَکَ مِنَ اللَّهِ ما وَعَدَکَ مِنَ النَّصْرِ وَ الْفَتْحِ وَ اَنَّ لَکَ مِنَ اللَّهِ الْوَعْدَ الصّادِقَ فى‏ هَلاکِ اَعْدائِکَ وَ تَمامِ مَواعِدِ اللَّهِ اِیّاکَ اَشْهَدُ اَنَّ مَنِ اتَّعَبَکَ الصّادِقُونَ الَّذینَ قالَ اللَّهُ تَبارَکَ وَ تَعالى‏ فیهِمْ اُولئِکَ هُمُ الصِّدّیقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ اَجْرَهُمْ وَ نُورَهُمْ پس هفت مرتبه تکبیر بگویند و قدر کمى پیش‏تر روند پس رو کنند به قبر مقدس و بگویند: اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذى‏ لَمْ‏یَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ‏یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فِى الْمُلْکِ وَ خَلَقَ کُلَّ شَىْ‏ءٍ فَقَدَّرَهُ تَقْدیراً اَشْهَدُ اَنَّکَ دَعَوْتَ اِلَى اللَّهِ وَ اِلى‏ رَسُولِه‏ وَ وَفَیْتَ لِلَّهِ بِعَهْدِهِ وَ قُمْتَ لِلَّهِ بِکَلِماتِهِ وَ جاهَدْتَ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ حَتّى‏ اَتاکَ الْیَقینُ لَعَنَ اللَّهُ اَمَّةً قَتَلَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً خَذَلَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً خَذَلَتْ عَنْکَ اَللَّهُمَّ اِنّى‏ اُشْهِدُکَ بِالْوِلایَةِ لِمَنْ والَیْتَ وَ والَتْهُ رُسُلُکَ وَ اُشْهِدُکَ بِالْبَراءَةِ مِمَّنْ بَرِئْتَ مِنْهُ وَ بَرِئَتْ مِنْهُ رُسُلُکَ اَللَّهُمَّ الْعَنِ الَّذینَ کَذَّبُوا رُسُلَکَ وَ هَدَمُوا کَعْبَتَکَ وَ حَرَّفُوا کِتابَکَ وَ سَفَکُوا دِماءَ اَهْلِ بَیْتِ نَبِیِّکَ وَ اَفْسَدُوا فى‏ بِلادِکَ وَ اسْتَذَلُّوا عِبادَکَ اَللَّهُمَّ ضاعِفْ عَلَیْهِمُ الْعَذابَ فیما جَرى‏ مِنْ سُبُلِکَ وَ فى‏ بَرِّکَ وَ بَحْرِکَ اَللَّهُمَّ الْعَنْهُمْ فى‏ مُسْتَسِرِّ السَّرائِرِ فى‏ سَمائِکَ وَ اَرْضِکَ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  بعضى از آداب زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام این است که در کنار نهر فرات غسل کنند و جامه پاک و پاکیزه بپوشند و با پاى برهنه بروند از براى زیارت و متذکر باشند که در حرم خدا و حرم رسول خدا صلى الله وعلیه وآله راه مى‏روند، پس با سکینه و وقار به ذکر تکبیر و تهلیل و تمجید و تعظیم الهى مشغول باشند و صلوات بسیار بر محمّد و آل اوصلى الله وعلیه وآله بفرستند تا برسند به در حایر، پس بایستند و بگویند: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّةَ اللَّهِ وَ ابْنَ حُجَّتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا مَلائِکَةَ اللَّهِ وَ زُوّارِ قَبْرِ ابْنِ نَبِىِّ اللَّهِ پس ده قدم پیش روند و بایستند و تکبیر بگویند و قدرى پیش‏تر روند و بایستند و سى مرتبه تکبیر بگویند، پس بروند و داخل حرم محترم شوند از طرف مقابل روى قبر مقدس و روى خود را به سوى او کنند و قبله را به پشت سر قرار دهند و بگویند: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّةَ اللَّهِ وَ ابْنَ حُجَّتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا قَتیلَ اللَّهِ وَ ابْنَ قَتیلِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وِتْرَ اللَّهِ الْمَوْتُورِ فِى السَّمواتِ وَ الاَْرْضِ اَشْهَدُ اَنَّ دَمَکَ سَکَنَ فِى الْخُلْدِ وَ اقْشَعَرَّتْ لَهُ اَظِلَّةُ الْعَرْشِ وَ بَکى‏ لَهُ جَمیعُ الْخَلائِقِ تا آخر زیارت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

مسأله -  چون این زیارت مشتمل است بر مطالب عالیه، حاصل معنى آن را به زبان فارسى ترجمه مى‏کنم تا کسانى که عربى نمى‏دانند بر بصیرت باشند در وقت خواندن آن:

 سلام بر تو اى حجت خدا و فرزند حجت او. سلام بر تو اى کشته خدا و پسر کشته او، یعنى خون‏خواه شما خدا است. سلام بر تو اى خون خدا و پسر خون او، یعنى صاحب خون شما خدا است و او طلب خون شما را مى‏کند از کشندگان شما. سلام بر تو باد اى خونى که از خدا پایمال شد و به هدر رفت در آسمان‏ها و زمین شهادت مى‏دهم که خون تو داخل شد به بهشت و ساکن شد در آن و به جهت آن به خود لرزیدند حاملان عرش الهى و مضطرب شدند و گریان شدند از براى آن جمیع مخلوقات و گریه کردند بر آن آسمان‏هاى هفت‏گانه و زمین‏هاى هفت‏گانه و گریه کردند از براى آن ساکنان آسمان‏ها و ساکنان زمین‏ها و کسانى که در میان زمین و آسمان ساکنند و شهادت مى‏دهم که گریه کردند از براى خون تو کسانى که متصرفند بهشت و جهنم را از مخلوقات پروردگار ما و شهادت مى‏دهم به این‏که گریه کردند از براى خون تو مایُرى‏ و مالایُرى‏ - مخلوقاتى که دیده مى‏شوند و مخلوقاتى که دیده نمى‏شوند - شهادت مى‏دهم که بى‏شک و ریب تویى حجّت خدا پسر حجت او و شهادت مى‏دهم از روى یقین که تو کشته شده خدایى پسر کشته شده او و شهادت مى‏دهم به درستى و راستى بدون کذب و دروغ به این‏که تویى خون خدا که در زمین ریخته شد و پسر خون خدا، یعنى او است خون‏خواه شما و شهادت مى‏دهم به درستى که تویى خون خدا در آسمان‏ها و زمین که به هدر رفت و کسى خون‏خواهى نکرد از براى او، یعنى چنین مقدّر شده که کسى خون‏خواهى او نکند مگر ولىّ او که مراد حضرت قائم علیه‏السلام باشند که او به خون‏خواهى برخواهد خواست عجّل اللّه فرجه چنانکهاز احادیث معلوم مى‏شود و شهادت مى‏دهم به این‏که تو رساندى به خلق احکام الهى را و نصیحت کردى و وفاکردى به عهدى که با خدا کرده بودى که شهید شوى در راه او و آمدى و جهاد کردى در راه او تا شهید شدى و از دنیا گذشتى و بیرون رفتى در حالتى که شهید بودى و طلب کردى شهادت خود و اصحاب خود را و شاهد بودى و مشاهده کردى شهادت ایشان را و مشاهده کردند شهادت تو را خدا و خلق و ملائکه و جن و انس. من بنده خدایم و شیعه و دوست توام و آمده‏ام به سوى تو و التماس و استدعا مى‏کنم کمال منزلت و تقرب را نزد خدا و قدم ثابت را در آمدن به سوى تو و التماس و استدعا مى‏کنم راهى را که هیچ اضطرابى در آن نباشد نزد تو از داخل شدن در حمایت و کفالت تو که تو مأمورى از جانب خدا به آن کفالت کسى که اراده کرد خدا را ابتدا کرد به شما، یعنى آمد نزد شما و شما او را راهنمایى کردید به سوى خدا و به شما خدا ظاهر کرد دروغ دروغ‏گویان را و به شما دور کرد خدا زمان سخت را و سختى را رفع کرد و به شما فتح کرد خدا و گشود ملک خود را و به شما ختم خواهد کرد امر مملکت خود را و به شما محو مى‏کند از ملک خود آن‏چه را که بخواهد محو کند و به شما اثبات مى‏کند در ملک خود آن‏چه را که بخواهد باقى گذارد و اثبات کند و به شما خدا ذلّت را از گردن ما رفع مى‏کند و به شما خدا خون‏خواهى هر مؤمنى را مى‏کند و انتقام مى‏کشد و طلب خون او را مى‏کند و به شما مى‏رویاند زمین اشجار و درخت‏هاى خود را و به شما بیرون مى‏آورند اشجار و درخت‏ها ثمرات و میوه‏ها و حبوب خود را و به شما مى‏بارد آسمان باران خود را و رزق‏هاى خود را و به شما خدا رفع مى‏کند و کشف مى‏کند کرب و بلا را و به شما خدا مى‏باراند باران رحمت خود را و به شما ساکن شد زمینى که بدن‏هاى مقدس شما در آن است و به شما ثابت شده کوه‏ها در جاهاى خود. اراده خداوند عالم جلّ‏شأنه در مقدورات و مخلوقات او نازل مى‏شود به سوى شما و از خانه‏هاى شما بیرون مى‏آید و صادر مى‏شود و به سایر مخلوقات تعلق مى‏گیرد و از خانه‏هاى شما صادر مى‏شود حکم‏هایى که تفصیل داده شده از احکام بندگان از واجب و حرام و مستحب و مکروه و مباح. ملعون شدند کسانى که شما را کشتند، و ملعون شدند کسانى که مخالفت کردند با شما، و ملعون شدند کسانى که انکار کردند ولایت شما را، و ملعون شدند کسانى که اعانت کردند کسانى را که ظلم کردند به شما، و ملعون شدند کسانى که حاضر بودند و کشته نشدند در یارى شما. حمد و ثنا و سپاس خداوندى را سزا است که قرار داد آتش جهنم را جایگاه ایشان و بد جایگاهى است آتش جهنم از براى کسانى که ایشان را وارد در آن مى‏کنند و حمد و سپاس مخصوص پرورنده عالمیان است صلوات و رحمت الهى بر تو باد اى اباعبداللّه، صلوات و رحمت‏هاى الهى بر تو باد اى اباعبداللّه، صلوات و رحمت‏هاى الهى بر تو باد اى اباعبداللّه من به سوى خدا از مخالفت‏کنندگان تو بیزارم، من به سوى خدا از مخالفت‏کنندگان تو بیزارم، من به سوى خدا از مخالفت‏کنندگان تو بیزارم. به انجام رسید حاصل ترجمه فارسى این زیارت مختصره و مضامین این زیارت در سایر زیارات مختصره و زیارات مفصّله آن‏قدر هست که احدى نتوانسته انکار صحت آن را بکند ولکن در این زمان‏ها هستند کسانى که مى‏گویند زیارات را بخوانید اما معنى مکنید و بسیار شبیه است قول ایشان به قول معاویه که به ابن‏عبّاس گفت که چرا فضائل از براى على مى‏گویى؟ ابن‏عبّاس گفت آیا تو مى‏گویى که قرآن نخوانم؟ معاویه گفت که نمى‏گویم قرآن نخوان ولکن مى‏گویم قرآن بخوان اما معنى مکن آن را. و آداب سایر زیارات الحمدللّه رب العالمین در سایر کتب علماى ابرار و کتب مرحوم مجلسى رحمة الله بلکه در الواح معلقّه ثبت و ضبط است که محتاج به ذکر نیست و همین‏قدر هم محض تیمّن و تبرّک ذکر شد.
 مسأله -  بعد از زیارت هریک از ائمه علیهم‏السلام نماز زیارت هشت رکعت و شش رکعت و چهار رکعت و دو رکعت است و دو رکعت اقل آن‏ها است و افضل، اکثر آن‏ها است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  روایت شده که در پشت سر قبر حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام نزد سر قبر، یا نزد کتف‏ها و شانه‏هاى آن بزرگوار دو رکعت نماز زیارت بجاآورند با حمد و هر سوره‏اى را که بخواهند بخوانند. و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  بعد از نماز زیارت این دعا را بخوانند: اَللَّهُمَّ اِنّى‏ صَلَّیْتُ وَ رَکَعْتُ وَ سَجَدْتُ لَکَ وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ لاَِنَّ الصَّلوةَ وَ الرُّکُوعَ وَ السُّجُودَ لاتَکُونُ اِلّا لَکَ لاَِنَّکَ اَنْتَ اللَّهُ لا اِلهَ اِلّا اَنْتَ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَبْلِغْهُمْ عَنّى‏ اَفْضَلَ السَّلامِ وَ التَّحِیَّةِ وَ ارْدُدْ عَلَىَّ مِنْهُمُ السَّلامَ اَللَّهُمَّ فَهاتانِ الرَّکْعَتانِ هَدِیَّةٌ مِنّى‏ اِلى‏ مَوْلاىَ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِىٍّ عَلَیْهِمَا السَّلامُ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ عَلَیْهِ وَ تَقَبَّلْها مِنّى‏ وَ اَجِرْنى‏ عَلى‏ ذلِکَ بِاَفْضَلِ اَمَلى‏ وَ رَجائى‏ فیکَ وَ فى‏ وَلِیِّکَ یا وَلِىَّ الْمُؤْمِنینَ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  چون فارغ شدى از زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام و نماز هدیه و دعاى آن، پس برخیز و برو به جانب پاى آن بزرگوار علیه‏السلام نزد سر قبر على بن الحسین علیه‏السلام و بگو: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ نَبِىِّ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ الْحُسَیْنِ الشَّهیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الشَّهیدُ وَ ابْنُ الشَّهیدِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْمَظْلُومُ وَ ابْنُ الْمَظْلُومِ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً قَتَلَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً ظَلَمَتْکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً سَمِعَتْ بِذلِکَ فَرَضِیَتْ بِهِ پس خود را بینداز بر روى قبر او و ببوس آن را و بگو: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وَلِىَّ اللَّهِ وَ ابْنَ وَلِیِّهِ لَقَدْ عَظُمَتِ الْمُصیبَةُ وَ جَلَّتِ الرَّزِیَّةُ بِکَ عَلَیْنا وَ عَلى‏ جَمیعِ الْمُسْلِمینَ فَلَعَنَ اللَّهُ اُمَّةً قَتَلَتْکَ وَ اَبْرَءُ اِلَى اللَّهِ وَ اِلَیْکَ مِنْهُمْ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست و چون در این زمان‏ها ضرایح مقدسه بر دور قبور مقدسه وضع شده، هرگاه خود را به پاى ضریح بیندازند و آن مواضع را ببوسند و آن‏چه باید خواند بخوانند منعى نرسیده.
 مسأله -  چون فارغ شدى از زیارت على بن الحسین علیه‏السلام برو به پایین قبر او و روى خود را به سوى سایر شهدا کن و بگو: اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَوْلِیاءَ اللَّهِ وَ اَحِبّاءَهُ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَصْفِیاءَ اللَّهِ وَ اَوِدّاءَهُ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ دینِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ رَسُولِ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ فاطِمَةَ سَیِّدَةِ نِساءِ الْعالَمینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ اَبى‏ مُحَمَّدٍ الْحَسَنِ بْنِ عَلِىٍّ النّاصِحِ اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَنْصارَ اَبى‏عَبْدِ اللَّهِ بِاَبى‏ اَنْتُمْ وَ اُمّى‏ طِبْتُمْ وَ طابَتِ الاَْرْضُ الَّتى‏ فیها دُفِنْتُمْ وَ فُزْتُمْ فَوْزاً عَظیماً فَیالَیْتَنى‏ کُنْتُ مَعَکُمْ فَاَفُوزَ مَعَکُمْ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  چون فارغ شدى از زیارت سایر شهدا برگرد نزد سر قبر مقدس آن بزرگوار علیه‏السلام و دعاى بسیار کن از براى خود و از براى اهل و عیال و اولاد خود و از براى والدین خود و از براى برادران دینى خود به جهت آن‏که آن مشهد مقدس مکان شریفى است که رد نمى‏شود دعاى هیچ دعاکننده‏اى و رد نمى‏شود سؤال هیچ سؤال‏کننده‏اى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  پس چون بخواهى بیرون روى، بینداز خود را بر روى قبر مقدس و بگو: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا مَوْلاىَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّةَ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا صَفْوَةَ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خاصَّةَ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا خالِصَةَ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَمینَ اللَّهِ سَلامَ مُوَدِّعٍ لا قالٍ وَ لا سَئِمٍ فَاِنْ اَمْضِ فَلا عَنْ مَلالَةٍ وَ اِنْ اُقِمْ فَلا عَنْ سُوءِ ظَنٍّ بِما وَعَدَ اللَّهُ الصّابِرینَ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ یا مَوْلاىَ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى‏ لِزِیارَتِکَ وَ رَزَقَنِى الْعَوْدَ اِلى‏ مَشْهَدِکَ وَ الْمَقامَ فى‏ حَرَمِکَ وَ اِیّاهُ اَسْأَلُ اَنْ یُسْعِدَنى‏ بِکَ وَ بِالاَْئِمَّةِ مِنْ وُلْدِکَ وَ یَجْعَلَنى‏ مَعَکُمْ فِى الدُّنْیا وَ الاْخِرَةِ. پس برخیز و برو و پشت خود را به قبر مقدس مکن و قهقرى و پس‏پس برو تا آن‏که قبر مقدس از تو پنهان شود و در حال رفتن بسیار بگو انّا للّه و انّا الیه راجعون پس کسى که به این آداب زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را مى‏نویسد خداوند عالم جلّ‏شأنه در نامه عمل او در مقابل هر قدمى صدهزار حسنه و محو مى‏کند از نامه عمل او صدهزار سیئه و بلند مى‏کند در عوض هر قدمى صدهزار درجه و صدهزار حاجت او را رفع مى‏کند که سهل‏ترین آن حاجت‏ها دورى از آتش جهنم باشد و چنین زیارت‏کننده‏اى مانند کسانى است که با آن بزرگوار علیه‏السلام شهید شدند و در درجه ایشان محشور مى‏شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  چون خواهى زیارت کنى حضرت عباس علیه‏السلام را بایست در نزد درِ حرم مقدس او و بگو: سَلامُ اللَّهِ وَ سَلامُ مَلائِکَتِهِ الْمُقَرَّبینَ وَ اَنْبِیائِهِ الْمُرْسَلینَ وَ عِبادِهِ الصّالِحینَ وَ جَمیعِ الشُّهَداءِ وَ الصِّدّیقینَ الزّاکِیاتُ الطَّیِّباتُ فیما تَغْتَدى‏ وَ تَرُوحُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ اَشْهَدُ لَکَ بِالتَّسْلیمِ وَالتَّصْدیقِ وَ الْوَفاءِ وَ النَّصیحَةِ لِخَلَفِ النَّبِىِّ الْمُرْسَلِ وَ السِّبْطِ الْمُنْتَجَبِ وَ الدَّلیلِ الْعالِمِ وَ الْوَصِىِّ الْمُبَلِّغِ وَ الْمَظْلُومِ الْمُهْتَضَمِ فَجَزاکَ اللَّهُ عَنْ رَسُولِهِ وَ عَنْ اَمیرِالْمؤْمِنینَ وَ عَنِ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِمْ اَفْضَلَ الْجَزاءِ بِما صَبَرْتَ وَ احْتَسَبْتَ وَ اَعَنْتَ فَنِعْمَ عُقْبَى الدّارِ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ قَتَلَکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ جَهِلَ حَقَّکَ وَ اسْتَخَفَّ بِحُرْمَتِکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ حالَ بَیْنَکَ وَ بَیْنَ ماءِ الْفُراتِ اَشْهَدُ اَنَّکَ قُتِلْتَ مَظْلُوماً وَ اَنَّ اللَّهَ مُنْجِزٌ لَکُمْ ماوَعَدَکُمْ جِئْتُکَ یَا ابْنَ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وافِداً اِلَیْکُمْ وَ قَلْبى‏ مُسَلِّمٌ لَکُمْ وَ اَنَا لَکُمْ تابِعٌ وَ نُصْرَتى‏ لَکُمْ مُعَدَّةٌ حَتّى‏ یَحْکُمَ اللَّهُ وَ هُوَ خَیْرُ الْحاکِمینَ فَمَعَکُمْ مَعَکُمْ لا مَعَ عَدُوِّکُمْ اِنّى‏ بِکُمْ وَ بِاِیابِکُمْ مِنَ الْمُؤْمِنینَ وَ بِمَنْ خالَفَکُمْ وَ قَتَلَکُمْ مِنَ الْکافِرینَ قَتَلَ اللَّهُ اُمَّةً قَتَلَتْکُمْ بِالاَْیْدى‏ وَ الاَْلْسُنِ پس داخل شو و خود را بر روى قبر مقدس او بینداز و بگو: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْعَبْدُ الصّالِحُ اَلْمُطیعُ لِلَّهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لاَِمیرِالْمُؤْمِنینَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَ سَلَّمَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ وَ مَغْفِرَتُهُ وَ رِضْوانُهُ وَ عَلى‏ رُوحِکَ وَ بَدَنِکَ اَشْهدُ وَ اُشْهِدُ اللَّهَ اَنَّکَ مَضَیْتَ عَلى‏ مامَضى‏ بِهِ الْبَدْرِیُّونَ وَ الْمُجاهِدُونَ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ الْمُناصِحُونَ لَهُ فى‏ جِهادِ اَعْدائِهِ الْمُبالِغُونَ فى‏ نُصْرَةِ اَوْلِیائِهِ الذّابُّونَ عَنْ اَحِبّائِهِ فَجَزاکَ اللَّهُ اَفْضَلَ الْجَزاءِ وَ اَکْثَرَ الْجَزاءِ وَ اَوْفَرَ الْجَزاءِ وَ اَوْفى‏ جَزاءِ اَحَدٍ مِمَّنْ وَفى‏ بِبَیْعَتِهِ وَ اسْتَجابَ لَهُ دَعْوَتَهُ وَ اَطاعَ وُلاةَ اَمْرِهِ اَشْهَدُ اَنَّکَ قَدْ بالَغْتَ فِى النَّصیحَةِ وَ اَعْطَیْتَ غایَةَ الْمَجْهُودِ فَبَعَثَکَ اللَّهُ فِى الشُّهَداءِ وَ جَعَلَ رُوحَکَ مَعَ اَرْواحِ السُّعَداءِ وَ اَعْطاکَ مِنْ جَنّاتِهِ اَفْسَحَها مَنْزِلاً وَ اَفْضَلَها غُرَفاً وَ رَفَعَ ذِکْرَکَ فى‏ عِلّیینَ وَ حَشَرَکَ مَعَ النَّبِیّینَ وَ الصِّدّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصّالِحینَ وَ حَسُنَ اُولئِکَ رَفیقاً اَشْهَدُ اَنَّکَ لَمْ‏تَهِنْ وَ لَمْ‏تَنْکَلْ وَ اَنَّکَ مَضَیْتَ عَلى‏ بَصیرَةٍ مِنْ اَمْرِکَ مُقْتَدِیاً بِالصّالِحینَ وَ مُتَّبِعاً لِلنَّبِیّینَ فَجَمَعَ اللَّهُ بَیْنَنا وَ بَیْنَکَ وَ بَیْنَ رَسُولِهِ وَ اَوْلِیائِهِ فى‏ مَنازِلِ الْمُخْبِتینَ فَاِنَّهُ اَرْحَمُ الرّاحِمینَ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  چون از زیارت فارغ شدى و خواستى مفارقت کنى، پس وداع کن آن بزرگوار را به این‏طور که بگویى: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اَسْتَوْدِعُکَ اللَّهُ وَ اَقْرَأُ عَلَیْکَ السَّلامُ امَنّا بِاللَّهِ وَ بِالرَّسُولِ وَ بِما جِئْتَ بِهِ وَ دَلَلْتَ عَلَیْهِ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاکْتُبْنا مَعَ الشّاهِدینَ اَللَّهُمَّ لاتَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّا وَ مِنْهُ اَللَّهُمَّ اِنّا نَسْأَلُکَ اَنْ‏تَنْفَعَنا بِحُبِّهِ اَللَّهُمَّ ابْعَثْهُ مَقاْماً مَحْمُوداً تَنْصُرُ بِهِ دینَکَ وَ تَقْتُلُ بِهِ عَدُوَّکَ وَ تُبیرُ بِهِ مَنْ نَصَبَ حَرْباً لآِلِ مُحَمَّدٍ فِاَنَّکَ وَعَدْتَهُ ذلِکَ وَ اَنْتَ لاتُخْلِفُ الْمیعادَ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اَشْهَدُ اَنَّکُمْ شُهَداءُ نُجَباءُ جاهَدْتُمْ فى‏ سَبیلِ اللَّهِ وَ قُتِلْتُمْ عَلى‏ مِنْهاجِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ ابْنِ رَسُولِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ اَنْتُمُ السّابِقُونَ وَ الْمُهاجِرُونَ وَ الاَْنْصارُ اَشْهَدُ اَنَّکُمْ اَنْصارُ اللَّهِ وَ اَنْصارُ رَسُولِهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ فَالْحَمْدُلِلَّهِ صَدَقَکُمْ وَعْدَهُ وَ اَریکُمْ ماتُحِبُّونَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اَللَّهُمَّ لاتَشْغَلْنى‏ فِى الدُّنْیا عَنْ ذِکْرِ نِعْمَتِکَ لا بِأِکْثارٍ تُلْهینى‏ عَجائِبُ بَهْجَتَها وَ تَفْتِنّى‏ زَهَراتُ زینَتَها وَ لا بِاِقْلالٍ یَضُرُّ بِعَمَلى‏ کَدُّهُ وَ یَمْلَأُ صَدْرى‏ هَمُّهُ اَعْطِنى‏ مِنْ ذلِکَ غِنىً عَنْ شِرارِ خَلْقِکَ وَ بَلاغاً اَنالُ بِهِ رِضاکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى‏ رَسُولِ اللَّهِ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِاللَّهِ وَ عَلى‏ اَهْلِ بَیْتِهِ الطَّیِّبینَ الاَْخْیارِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ پس طرف راست صورت خود را بر قبر مقدس مى‏گذارى و بعد طرف چپ صورت خود را و بعد بیرون مى‏روى به طورى که پشت خود را به قبر مقدس نکنى تا آن‏که از آن پنهان شوى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  چون خواهى وداع کنى على بن الحسین علیه‏السلام و سایر شهدا را مى‏گویى: اَنَا مُوَدِّعُکَ یا مَوْلاىَ وَ ابْنَ مَوْلاىَ وَ سَیِّدى‏ وَ ابْنَ سَیِّدى‏ وَ مُوَدِّعُکَ یا سَیِّدى‏ وَ ابْنَ سَیِّدى‏ یا عَلِىَّ بْنَ الْحُسَیْنِ وَ مُوَدِّعُکُمْ یا ساداتى‏ یا مَعْشَرَ الشُّهَداءِ فَعَلَیْکُمْ سَلامُ اللَّهِ وَ رَحْمَتُهُ وَ رِضْوانُهُ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  و چون خواهى که وداع کنى حضرت عباس علیه‏السلام را پس مى‏روى نزد قبر او و مى‏گویى: اَسْتَوْدِعُکَ اللَّهُ وَ اَسْتَرْعیکَ وَ اَقْرَأُ عَلَیْکَ السَّلامُ امَنّا بِاللَّهِ وَ بِرَسُولِهِ وَ بِکِتابِهِ وَ بِماجاءَ بِهِ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ اَللَّهُمَّ اکْتُبْنا مَعَ الشّاهِدینَ اَللَّهُمَّ لاتَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ زِیارَتى‏ قَبْرِ ابْنِ اَخى‏ رَسُولِکَ وَ ارْزُقْنى‏ زِیارَتَهُ اَبَداً ما اَبْقَیْتَنى‏ وَ احْشُرْنى‏ مَعَهُ وَ مَعَ آبائِهِ فِى الْجِنانِ وَ عَرِّفْ بَیْنى‏ وَ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ رَسُولِکَ وَ اَوْلِیائِکَ اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَوَفَّنى‏ عَلَى الْایمانِ بِکَ وَ التَّصْدیقِ بِرَسُولِکَ وَ الْوِلایَةِ لِعَلِىِّ بْنِ اَبیطالِبٍ وَ الاَْئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ وَ الْبَراءَةِ مِنْ عَدُوِّهِمْ فَاِنّى‏ قَدْ رَضیتُ یا رَبّى‏ بِذلِکَ. پس دعا مى‏کنى از براى خود و والدین خود و از براى مؤمنین و مؤمنات و مسلمین و مسلمات. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 مسأله -  کسى که زیارت کند آن بزرگوار را علیه‏السلام در روز عاشورا چه در کربلاى معلّى‏ و چه در سایر بلاد در صحرا یا در بالاى بام و گریه و زارى کند به جهت مصیبتى که بر آن بزرگوار علیه‏السلام وارد شده از براى او است ثواب دو هزار هزار حج و ثواب دو هزارهزار عمره و ثواب دو هزار هزار جهاد در راه خدا که همه آن حج‏ها و عمره‏ها و جهادها به همراهى رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و ائمه هدى علیهم‏السلام باشد و حضرت امام محمّد باقرعلیه‏السلام ضامن شده که جمیع این ثواب‏ها از براى زیارت‏کننده باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست و الحمدللّه و زیارت عاشورا الحمدللّه در میان شیعیان معروف است و در غیر روز عاشورا هم مى‏توان خواند در همه روزها و بعد از آن دو رکعت نماز زیارت باید کرد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

 فصل -  در فضیلت زیارت حضرت موسى بن جعفر و محمّد بن على علیهماالسلام است در بغداد و امور متعلقه به آن و در آن چند مسأله است:
 مسأله -  کسى که زیارت کند قبر موسى بن جعفر علیه‏السلام را در بغداد مثل کسى است که زیارت کند قبر رسول خدا صلى الله وعلیه وآله و قبر امیرالمؤمنین صلوات اللّه علیه را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که زیارت کند قبر موسى بن جعفر علیه‏السلام را در بغداد مثل کسى است که زیارت کند قبر حضرت سیدالشهداء را در کربلاى معلّى‏. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  ثواب زیارت کننده قبر مقدس در بغداد بهشت جاوید است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  چون خواهى زیارت کنى قبر حضرت کاظم و حضرت جواد علیهماالسلام را غسل کن از براى زیارت و بپوش پاکیزه‏ترین جامه خود را و زیارت کن. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  بهترین زیارت‏ها از براى هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام زیارت جامعه است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت مختصرى از براى هریک از حضرت کاظم علیه‏السلام و حضرت جوادعلیه‏السلام این است: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وَلِىَّ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّةَ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا نُورَ اللَّهِ فى‏ ظُلُماتِ الاَْرْضِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا مَنْ بَدا لِلَّهِ فى‏ شَأْنِهِ اَتَیْتُکَ عارِفاً بِحَقِّکَ مُعادِیاً لاَِعْدائِکَ فَاشْفَعْ لى‏ عِنْدَ رَبِّکَ و هر دعایى که خواهى بخوان و هر حاجتى که دارى از خدا طلب کن. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  نماز زیارت بعد از زیارت هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام وارد شده. و خلافى در آن نیست.

 فصل - در فضیلت زیارت حضرت امام رضا علیه‏السلام و امور متعلقه به آن است‏ و در آن چند مسأله است:

 مسأله -  کسى که زیارت کند حضرت امام رضا علیه‏السلام را در طوس مثل کسى است که زیارت کند رسول خدا صلى الله وعلیه وآله را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت نمى‏کند حضرت امام رضا علیه‏السلام را در طوس مکروبى مگر آن‏که رفع مى‏کند خداى تعالى کرب او را، و زیارت نمى‏کند او را گناه‏ کارى مگر آن‏که مى‏آمرزد خداى تعالى گناه او را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت نمى‏کند آن حضرت را در خراسان مؤمنى مگر آن‏که واجب و حتم مى‏کند خداى تعالى بهشت را از براى او و حرام مى‏کند جسد او را بر آتش جهنم. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند آن حضرت علیه‏السلام را در غربت او، مى‏آمرزد خداى تعالى گناهان گذشته او را که پیش از زیارت کرده و گناهان آینده او را که بعد از زیارت خواهد کرد اگرچه آن گناهان، گناهان کبیره باشد و اگرچه آن گناهان به قدر گناهان جن و انس باشد و اگرچه آن گناهان به عدد ستاره‏هاى آسمان‏ها و به عدد برگ‏هاى درخت‏ها باشد در بسیارى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست و کسى که شک کند در این باب، شک کرده در صدق اخبار ائمه اطهار علیهم صلوات اللّه الملک الجبّار و چنین کسى عارف به حق ایشان علیهم‏السلام نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند آن حضرت علیه‏السلام را و عارف باشد به حق او که او امام راست‏گو و مفترض‏الطاعه است، آن حضرت مى‏آید نزد او و نجات مى‏دهد او را در سه موطن و رفع مى‏کند هول‏ها و ترس‏هاى او را در سه موضع، و خلاص مى‏کند او را از آن هول‏ها و ترس‏ها و آن سه موطن یکى موطنى است که نامه‏هاى اعمال خلایق در راست و چپ ایشان مى‏پرد، و یکى موطنى است در نزد پل صراط و یکى موطنى است در نزد میزان که اعمال خلایق را مى‏سنجند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

 مسأله -  زیارت نمى‏کند آن حضرت علیه‏السلام را کسى که برسد به او اذیتى از گرما و سرما و برف و باران مگر آن‏که خداى تعالى حرام مى‏کند بر آتش جهنم جسد او را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که عارف باشد به حق آن بزرگوار علیه‏السلام و زیارت کند او را، از براى او است ثواب هزار هزار حج مقبول. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  کسى که غسل کند از براى زیارت آن بزرگوار علیه‏السلام و با غسل زیارت کند او را، بیرون مى‏رود از گناهان خود مثل روزى که از مادر متولد شده بود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که حاجتى داشته باشد به سوى خداوند عالم جلّ‏شأنه و با غسل زیارت کند آن بزرگوار علیه‏السلام را و در نزد سر آن بزرگوار دو رکعت نماز بجاآورد و در قنوت نماز، حاجات خود را طلب کند، خداوند عالم جلّ‏شأنه استجابت کند دعاى او را و حاجات او را برآورد مادام که دعاى او در خلاف شرع نباشد و او را آزاد کند از آتش جهنم و داخل کند او را در بهشت. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت جامعه مختصرى از براى هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام گذشت و زیارت جامعه مفصله بهترین زیارت‏ها است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 فصل - در زیارت عسکریین و حضرت بقیة اللّه علیهم‏السلام و امور متعلقه به آن است‏ و در آن چند مسأله است:

 مسأله -  از براى هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام عهدى است بر گردن شیعیان ایشان و از تمامیّت آن عهد است زیارت قبرهاى مقدّسه ایشان علیهم‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  زیارت مختصره جامعه از براى هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام گذشت و زیارت مفصّله جامعه معروفه بهترین زیارات است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  چون خواهى زیارت کنى غسل کن از براى زیارت و چون زیارت کردى دو رکعت نماز بجاآور در نزد قبر آن بزرگواران علیهماالسلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  شخصى به خدمت امام على‏النقى علیه‏السلام عرض کرد که دعایى تعلیم کن به من که بخوانم آن را و تقرّب جویم به خداى تعالى. فرمودند که دعایى هست که من بسیار مى‏خوانم و از خدا خواسته‏ام که هرکس آن دعا را در مشهد من بخواند، خدا مستجاب کند و آن دعا این است: یا عُدَّتى‏ عِنْدَ الْعَدَدِ وَ یا رَجائى‏ وَ الْمُعْتَمَدِ وَ یا کَهْفى‏ وَ السَّنَدِ وَ یا واحِدُ یا اَحَدُ وَ یا قُلْ هُوَ اللَّهُ اَحَدٌ اَسْأَلُکَ بِحَقِّ مَنْ خَلَقْتَهُ مِنْ خَلْقِکَ وَ لَمْ‏تَجْعَلْ فى‏ خَلْقِکَ مِثْلَهُمْ اَحَداً صَلِّ عَلى‏ جَماعَتِهِمْ. و حاجات خود را از خدا طلب کند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  در مسجدى که در جنب سرداب است باید نماز بسیار کرد و دعا خواند و حاجات خود را از خدا طلب کرد چرا که حضرت امام على‏النقى و حضرت امام حسن عسکرى علیهماالسلام در آن مسجد نماز مى‏کردند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  زیارت حضرت بقیةاللّه عجّل اللّه فرجه و سهّل مخرجه را در سرداب مقدس به این‏طور باید خواند: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ لا لاَِمْرِ اللّهِ تَعْقِلُونَ وَ لا مِنْ اَوْلِیائِهِ تَقْبَلُونَ حِکْمَةٌ بالِغَةٌ فَماتُغْنِى الاْیاتُ وَ النُّذُرُ عَنْ قَوْمٍ لایُؤْمِنُونَ وَ السَّلامُ عَلَیْنا وَ عَلى‏ عِبادِ اللَّهِ الصّالِحینَ سَلامٌ عَلى‏ آلِ یس ذلِکَ هُوَ الْفَضْلُ الْمُبینَ وَ اللَّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظیمِ لِمَنْ یَهْدیهِ صِراْطَهُ الْمُسْتَقیمَ قَدْ اَتاکُمُ اللَّهُ یا آلَ یس خِلافَتَهُ وَ عِلْمَ مَجارى‏ اَمْرِهِ تا آخر زیارت شریفه جامعه مشتمله بر حقایق ایمان و باطن باطن آن که با ایمان و اذعان باید خواند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در ظاهر عبارات لطیفه آن نیست و اعتنائى به منکرین معانى عالیه آن نیست و بس است از براى آن‏ها همان انکار و استکبار خود آن‏ها.
 مسأله -  هر مؤمنى که در چهل روز در هر صبح دعاى عهد را بخواند از یاوران حضرت قائم علیه و على آبائه الکرام السلام و عجّل اللّه فرجه خواهد بود و اگر بمیرد قبل از ظهور آن بزرگوار روحى له الفداء خداوند عالم جلّ‏شأنه او را زنده خواهد کرد در ظهور آن بزرگوار علیه‏السلام تا از یاوران او باشد و عطا کند به او در مقابل هر کلمه‏اى از کلمات دعاى عهد هزار حسنه و محو کند در مقابل هر کلمه‏اى هزار سیئه و اول آن دعا این است:
 اَللَّهُمَّ رَبَّ النُّورِ الْعَظیمِ وَ رَبَّ الْکُرْسِىِّ الرَّفیعِ وَ رَبَّ الْبَحْرِ الْمَسْجُورِ وَ مُنْزِلَ التَّوْریةِ وَ الاَْنْجیلِ وَ الزَّبُورِ. تا آخر آن و بعد از خواندن سه مرتبه دست را بر ران راست باید زد و سه مرتبه باید گفت اَلْعَجَل یا مولاى یا صاحب الزمان. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  هرکس بخواهد زیارت کند هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام را در شهر و بلد خود، پس در روز جمعه غسل کند و برود به صحرا یا بر بام بلند و رو به قبله کند و بگوید:

 اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا النَّبِىُّ الْمُرْسَلُ وَ الْوَصِىُّ الْمُرْتَضى‏ وَ السَّیِدَةُ الزَّهْراءُ وَ السِّبْطانِ الْمُنْتَجَبانِ وَ الاَْوْلادُ الاَْعْلامُ وَ الاُْمَناءُ الْمُنْتَجَبُونَ جِئْتُکَ انْقِطاعاً اِلَیْکُمْ وَ اِلى‏ آبائِکُمْ وَ وَلَدِکُمُ الْخَلَفِ عَلى‏ بَرَکَةِ الْحَقِّ فَقَلْبى‏ لَکُمْ مُسَلِّمٌ وَ نُصْرَتى‏ لَکُمْ مُعَدَّةٌ حَتّى‏ یَحْکُمَ اللَّهُ لِدینِه‏ فَمَعَکُمْ مَعَکُمْ لا مَعَ عَدُوِّکُمْ اِنّى‏ لَمِنَ الْقائِلینَ بِفَضْلِکُمْ مُقِرٌّ بِرَجْعَتِکُمْ لااُنْکِرُ لِلَّهِ قُدْرَةً وَ لا اَزْعَمُ اِلّا ماشاءَ اللَّهُ سُبْحانَ اللَّهِ ذِى الْمُلْکِ وَ الْمَلَکُوتِ یُسَبِّحُ اللَّهَ بِاَسْمائِهِ جَمیعَ خَلْقِهِ وَ السَّلامُ عَلى‏ اَرْواحِکُمْ وَ اَجْسادِکُمْ وَ السَّلامُ عَلَیْکُمْ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ.

 چنا‏نکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  هر روز بعد از نماز صبح حضرت بقیة اللّه فى الارض را به این‏طور زیارت کنند:

 اَللَّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلاىَ صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ اللَّهِ عَلَیْهِ عَنْ جَمیعِ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ فى‏ مَشارِقِ الاَْرْضِ وَ مَغارِبِها وَ بَرِّها وَ بَحْرِها وَ سَهْلِها وَ جَبَلِها حَیِّهِمْ وَ مَیِّتِهِمْ وَ عَنْ والِدَىَّ وَ وُلْدى‏ وَ عَنّى‏ منِ َالصَّلَواتِ وَ التَّحِیّاتِ زِنَةَ عَرْشِ اللَّهِ وَ مِدادَ کَلِماتِهِ وَ مُنْتَهى‏ رِضاهُ وَ عَدَدَ مااَحْصاهُ کِتابُهُ وَ اَحاطَ بَِهِ عِلْمُهُ اَللَّهُمَّ اُجَدِّدُ لَهُ فى‏ هذَا الْیَوْمِ وَ فى‏ کُلِّ یَوْمٍ عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَیْعَةً لَهُ فى‏ رَقَبَتى‏ اَللَّهُمَّ کَما شَرَّفْتَنى‏ بِهذَا التَّشْریفِ وَ فَضَّلْتَنى‏ بِهذِهِ الْفَضیلَةِ وَ خَصَصْتَنى‏ بِهذِهِ النِّعْمَةِ فَصَلِّ عَلى‏ مَوْلاىَ وَ سَیِّدى‏ صاحِبِ الزَّمانِ وَ اجْعَلْنى‏ مِنْ اَنْصارِهِ وَ اَشْیاعِهِ وَ الذّابّینَ عَنْهُ وَ اجْعَلْنى‏ مِنَ الْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ طائِعاً غَیْرَ مُکْرَهٍ فِى الصَّفِّ الَّذى‏ نَعَتَّ اَهْلَهُ فى‏ کِتابِکَ فَقُلْتَ صَفّاً کَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ عَلى‏ طاعَتِکَ وَ طاعَةِ رَسُولِکَ وَ آلِهِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ اَللَّهُمَّ هذِهِ بَیْعَةٌ لَهُ فى‏ عُنُقى‏ اِلى‏ یَوْمِ الْقِیمَةِ.
 مسأله -  هرکس زیارت کند حضرت فاطمه علیهاالسلام را در هر مکانى که باشد به این زیارت، خداوند عالم جلّ‏شأنه گناهان او را بیامرزد و او را داخل بهشت کند و زیارت این است: اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا سَیِّدَةَ نِساءِ الْعالَمینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا والِدَةَ الْجُحَجِ عَلَى النّاسِ اَجْمَعینَ اَلسَّلامُ عَلَیْکِ اَیَّتُهَا الْمَظْلُومَةُ الْمَمْنُوعَةُ حَقَّها اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ اَمَتِکَ وَ ابْنَةِ نَبِیِّکَ زَوْجَةِ وَصِىِّ نَبِیِّکَ صَلوةً تُزْلِفُها فَوْقَ زُلْفى‏ عِبادِکَ الْمُکْرَمینَ مِنْ اَهْلِ السَّمواتِ وَ اَهْلِ الْاَرَضینَ. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  هرکس زیارت کند حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام را در هر جایى که باشد به این‏طور که بالا رود بر بامى و ملتفت شود به راست و چپ خود و سر خود را بالا کند به سوى آسمان و روى خود را به سوى قبر آن حضرت کند و بگوید: اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولُ اللَّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ نوشته مى‏شود از براى او ثواب حجى و عمره‏اى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  هرکس منزل او دور باشد و بخواهد هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام را زیارت کند، بالا رود بر بامى و روى خود را به سمت هریک کند و سلام کند، سلام او به ایشان علیهم‏السلام مى‏رسد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که قادر نیست که به زیارت ایشان علیهم‏السلام برود در روز جمعه غسل کند یا وضو بسازد و بالا رود بر بامى و دو رکعت نماز کند و متوجه شود به سوى قبر هریک از ائمه طاهرین علیهم‏السلام و سلام کند مثل این است که ایشان را در حال حیات زیارت کرده باشد و به دیدن ایشان علیهم‏السلام رفته باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که قادر نباشد که به زیارت ایشان علیهم‏السلام برود، پس زیارت کند یکى از برادران صالح خود را و به دیدن او رود نوشته مى‏شود از براى او ثواب زیارت ایشان‏علیهم‏السلام و کسى که نتواند هدیه از براى ایشان ببرد پس هدیه کند به یکى از برادران صالح خود نوشته مى‏شود از براى او ثواب هدیه ایشان علیهم‏السلام. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 فصل - در زیارت انبیاء و مرسلین و ملائکه مقرّبین و مؤمنین و مؤمنات‏
    و مسلمین و مسلمات احیاء و اموات است و در آن چند مسأله است:
 مسأله -  صلوات و سلام بر جمیع انبیاء و مرسلین علیهم‏السلام موجب تقرّب به خداوند عالم و استجابت دعوات است. چنانکه در احادیث و ادعیه وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  صلوات و سلام بر جمیع ملائکه مقرّبین و غیر مقرّبین موجب تقرّب به خداوند عالم جلّ‏شأنه و استجابت دعوات و موفق شدن بر خیرات است. چنانکه در احادیث و ادعیه و زیارات وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  سلام بر مؤمنین و مؤمنات و طلب رحمت و مغفرت از براى ایشان کفاره گناهان و موجب استجابت دعوات و رضاى الهى است. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که در هر روزى بیست و پنج مرتبه بگوید اَللَّهُمَ اغْفِرْ للمؤمنین و المؤمنات به شفاعت ایشان نجات یابد از آتش جهنم اگرچه مستحق عذاب باشد. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  سلام بر آمنه و خدیجه کبرى و فاطمه بنت اسد و مادرهاى جمیع ائمه طاهرین علیهم‏السلام موجب تقرّب به خدا و خوشنودى ائمه هدى علیهم‏السلام است. چنانکهاز احادیث و ادعیه و زیارات معلوم مى‏شود و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند فاطمه دختر موسى بن جعفر علیهماالسلام را در قم، بهشت از براى او واجب شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که زیارت کند عبدالعظیم را در رى مثل کسى است که زیارت کرده باشد حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام را در کربلاى معلّى‏. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  هر وقت که ذکرى از خضر علیه‏السلام شود او حاضر مى‏شود و سلام کردن به او در آن حال در احادیث وارد شده. و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که زیارت کند برادر مؤمن خود را محضاً للّه نه به جهت غرضى دیگر، خداوند عالم جلّ‏شأنه ندا کند به او که به زیارت من آمده‏اى و بر من است اکرام و مهمانى تو و راضى نمى‏شوم از براى اکرام و مهمانى تو مگر بهشت را و واجب کردم از براى تو بهشت را به سبب آن‏که دوست داشتى از براى من برادر مؤمن خود را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که زیارت کند برادر مؤمن خود را محضاً للّه از براى ثوابى که خدا قرار داده در زیارت او، موکّل کند به او هفتاد هزار ملَک را در رفتن و برگشتن او به منزل خود و ندا کنند او را که آگاه باش که پاکیزه شدى از گناهان خود و گوارا باد تو را بهشت جایگاه خود را در بهشت آماده کردى. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که محضاً للّه به زیارت برادر مؤمن خود برود ثواب صدهزار بنده آزاد کردن در هر قدمى از براى او بنویسند. پس در قدم اول ثواب صدهزار بنده آزاد کردن بنویسند و در قدم دوّم ثواب صدهزار دیگر بنده آزاد کردن و هم‏چنین در هر قدمى. و هم‏چنین در هر قدمى صدهزار مرتبه درجات او را بلند مى‏کنند و هم‏چنین در هر قدمى صدهزار گناه او را محو مى‏کنند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  امر فرموده‏اند به زیارت برادر مؤمن و رفتن به سوى او اگرچه یک سال راه باید رفت تا به او رسید. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  هرگاه سه نفر از مؤمنین بروند به دیدن برادر مؤمن خود که ایمن باشند از شرّ او و نترسند از فساد و فتنه او، یعنى که شرارت و فساد و فتنه در او نباشد و امیدوار باشند به ایمان او، پس اگر بخوانند خداى خود را اجابت کند ایشان را و اگر سؤال کنند از او عطا کند به ایشان و اگر طلب زیادتى نعمت کنند زیاد کند از براى ایشان و اگر ساکت شوند و سؤالى نکنند ابتدا کند به انعام به ایشان. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 فصل - در زیارت اهل قبور و امور متعلقه به ایشان است و در آن چند مسأله است:
 مسأله -  زیارت باید کرد قبور اهل ایمان و اسلام را چرا که ایشان فرح‏ناک و مسرور مى‏شوند که مؤمنى به زیارت ایشان آمده. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که زیارت کند قبر برادر مؤمن خود را پس بنشیند نزد قبر او رو به قبله و دست خود را بر روى قبر او گذارد و هفت مرتبه انا انزلناه بخواند ایمن شود از فزع روز قیامت و بیامرزد خدا او را و بیامرزد صاحب قبر را. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.
 مسأله -  کسى که بخواند آیةالکرسى را و ثواب آن را هدیه کند از براى اهل قبور اهل ایمان، قرار مى‏دهد خداوند جلّ‏شأنه به عدد هر حرفى از حروف آیه شریفه ملَکى از ملائکه را که تسبیح کنند خدا را تا روز قیامت و ثواب تسبیح ایشان در نامه اعمال آن شخص نوشته شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  کسى که حاجتى داشته باشد برود نزد قبر پدر خود یا نزد قبر مادر خود و طلب رحمت و مغفرت کند از خداوند جلّ‏شأنه از براى ایشان و بعد از آن حاجت خود را از خدا طلب کند تا برآورده شود. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى در آن نیست.

مسأله -  مستحب است سلام کردن بر اهل قبور اهل ایمان به این‏طور السلام علیکم یا اهلَ الدیار سه مرتبه و بعد بگویند رحمکم اللّه سه مرتبه. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.
 مسأله -  اموات مى‏دانند و مى‏فهمند که کسى به زیارت قبر ایشان رفته و انس مى‏گیرند به او و وحشت مى‏کنند از دور شدن او و وسعت مى‏یابند به زیارت او اگر در تنگى باشند. چنانکه در احادیث وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست.

 مسأله -  اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ اَهْلَ الدِّیارِ مِنْ قَوْمٍ مُؤْمِنینَ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکاتُهُ اَنْتُمْ لَنا سَلَفٌ وَ نَحْنُ لَکُمْ تَبَعٌ رَحِمَ اللَّهُ الْمُسْتَقْدِمینَ مِنْکُمْ وَ الْمُسْتَأْخِرینَ وَ اِنّا لِلَّهِ وَ اِنّا اِلَیْهِ راجِعُونَ. وارد شده و خلافى که محل اعتناء باشد در آن نیست و «سلامٌ على اهل الجَنَّة» نیز وارد شده و به طورهاى دیگر هم وارد شده و همه خوب است و اعتنایى به خلاف کننده نیست.

 مسأله -  در روز پنج‏شنبه و روز جمعه و روز شنبه و روز دوشنبه رفتن به زیارت اهل قبور اهل ایمان و اسلام به خصوص مستحب است و در هر روزى از روزها جایز است. و خلافى در آن نیست و الحمد للّه.
 و صلّى اللّه على محمّد و آله الطاهرین اولاً و آخراً و ظاهراً و باطناً قد تمّت فى دهم شهر جمادى الاولى من شهور سنه 1307

  نظرات ()
مطالب اخیر روضه خان کیست ؟ ارتباط با جن خاتمه ناصریه پند وعبرت تزاحم وپیشی گرفتن در حرم تراحم وپیشی گرفتن در حرم ابزار جادوگران تفسیر گوشی قضاوت کانال طتنجیه
کلمات کلیدی وبلاگ