سما
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سما
آرشیو وبلاگ
      اعتقادی (بنام خدا آزادی وبلاکهای ((طتنجیه )) برای خداست و بهیچ حزب وگروهی وابسته نیست . سما .)
طلسم نویسنده: سما - جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٥

سم الله الرحمن الریم 

درباره معنای طلسم 
طلسم بطور متعارف بمعنی بستن وقفل کردن امری یاکاری یاشخصی یاچیزی است شکستن طلسم یعنی باز کردن بستگی و درروایات دعای حل المربوط جهت همین امر رسیده است اما از نظر لغت در کتاب مجمع البحرین طلسم بعربی یعنی کره وجهه وقطبه وبفارسی یعنی زشت کردن ودرهم کشیدن صورت ودر ذیل کلمه طلسم می نویسد: «سه نظریه مشهور درباره واژه طلسم وجود دارد:
1. از دو لفظ طلٌ به معنای اثر و اسم ترکیب یافته است
 

بسم الله الرحمن الریم 

درباره معنای طلسم 
طلسم بطور متعارف بمعنی بستن وقفل کردن امری یاکاری یاشخصی یاچیزی است شکستن طلسم یعنی باز کردن بستگی و درروایات دعای حل المربوط جهت همین امر رسیده است اما از نظر لغت در کتاب مجمع البحرین طلسم بعربی یعنی کره وجهه وقطبه وبفارسی یعنی زشت کردن ودرهم کشیدن صورت ودر ذیل کلمه طلسم می نویسد: «سه نظریه مشهور درباره واژه طلسم وجود دارد:
1. از دو لفظ طلٌ به معنای اثر و اسم ترکیب یافته است.
2. لفظی است یونانی به معنای گره غیر قابل گشودن.
3. مقلوب کلمه مسلط است.
نویسنده ای می گوید: طلسم عبارت از کار خارقی است که مبدأ آن قوای فعٌاله (اثر گذار) آسمانی آمیخته با قوابل زمینی منفعله (اثر پذیر) است، تا بدان امور شگفت و غریب پدید آورند؛ زیرا برای حدوث کائنات عنصری که اسباب آن ها قوای آسمانی است، شرایط مخصوصی است. به این شرایط استعداد قابل، کمال می پذیرد. از این رو کسی که احوال قابل و فاعل را بشناسد و بر جمع میان آن ها قادر باشد، می تواند به ظهور آثار عجیب و شگفتی پی برد».
پس ً: در طلسم از طریق برخی ابزار و وسایل مادی، نیروهای ماورائی جهت انجام کارها به خدمت گرفته می‌شوند.
دوم: طلسم کار ساده و راحتی نیست. از دست هر کسی بر نمی آید.واز هر کسی که ادعای دانستن این امور را دارد، نباید به راحتی پذیرفت؛ چون بسیاری از سود جویان از این راه برای خود منبع درآمد درست کرده و مردم را فریب می دهند.
سوم: طلسم خرافه نیست و دارای اثر و واقعیت است. ابن سینا بر این باور است که سبب سحر نفوس قوی هستند که بدون استفاده از ابزار مادی به وقوع می پیوندد؛ ولی طلسم از ارتباط قوای آسمانی و قوای زمینی ناشی می شود. وی می گوید: «پدیده های غیر عادی در جهان طبیعت از سه منشأ سرچشمه می گیرند:
ا) هیئت نفسانی،
ب) خواص اجسام عنصری؛ مثل جذب آهن توسط مغناطیس،
ج) قوای آسمانی که در اثر ارتباط با قوای زمینی آثار عجیب را در پی دارد. سحر از نوع اول است، ولی طلسم از نوع سوم است»
شهید اول بعد از بیان تعریفی نزدیک به تعریف یاد شده از بیرجندی، می نویسد: «طلسم حرام و کسب درآمد کردن از این راه نیز حرام است»
طلسم به‌ رغم وجود و تأثیرات غیر قابل انکار آن، قابل ابطال است. ابطال طلسم از راه های مختلف امکان پذیر است.
از آن جا که یگانه قدرت مؤثر در عالم خدای قادر متعال است، بهتر است برای حل مشکلات به جای روی آوردن به سحر، طلسم، جادو و امثال آن به درگاه رحمت حضرت حق پناه بریم. مسبب حقیقی و مسبب الاسباب تنها خداوند است. اگر طلسم و سحر و مانند آن تأثیر و سبب باشند، خداوند آن ها را سبب قرار داده است.
بنابراین؛ بهترین شیوه برای ابطـال طلسمات، توکـل به خداوند قهـار و جبار و پناه بردن به اقیانوس بی‌کران رحمت او، قرآن کریم است؛ چرا که «ما آنچه از قرآن می فرستیم شفا و رحمت الاهی برای اهل ایمان است». برای جلوگیری از تأثیرات سحر و طلسم قرائت قرآن کریم به خصوص سوره‌های کافرون، اخلاص، فلق و ناس بسیار مؤثر است. به طور مشخص در منابع دینی راه‏هایی که برای دفع و راه گرفتار نشدن به سحر و طلسم وجود دارد:
شخصی ازحضرت امیر المؤمنین(ع) از تأثیر و دفع سحر و طلسم پرسید، فرمود:‌ " این جملات را بنویس و همراه خود داشته باش تا از تأثیر آن ایمن باشی: بسم الله و ما شاء الله، بسم الله و لا حول و لا قوّة إلاّ بالله .همچنین"آیات 81 و82 سوره یونس: قال موسى ما جئتم به السحر إنّ الله سیبطله إنّ الله لا یصلح عمل المفسدین و یحقّ الله الحقّ بکلماته و لو کره المجرمون.
آیات27 تا 46 سوره نازعات یعنی از " ءأنتم أشدّ خلقاً أم السماء بناها رفع سمکها فسوّاها00-" نوشته شود0
در ادامه آن آیات118 تا 122 سوره اعراف :«فوقع الحقّ و بطل ما کانوا یعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین و ألقى السحرة ساجدین، قالوا آمنّا بربّ العالمین ربّ موسى و هارون»نوشته شود0
همچنین از حضرت جهت محفوظ ماندن از سحر و جادو، خواندن هفت مرتبه «بسم الله و بالله.سنشدّ عضدک بأخیک و نجعل لکما سلطاناً فلا یصلون إلیکما بآیاتنا أنتما و مَن اتّبعکما الغالبون»قصص آیه35- شب ها پس از نماز و روزها پیش از نماز روایت شده است.(5)
در صحیفه الرضا از امام رضا(ع) نقل شده است: "به جهت دفع ضرر سحر و بطلان آن دستت را مقابل صورت قرار بده و بخوان : بسم الله العظیم ربّ العرش العظیم إلاّ ذهبت و انقرضت".
برای در امان ماندن از ضرر چشم زخم فرمود: دست ها را جلوی صورت نگه دار و بر آن سوره حمد و توحید و ناس و فلق را بخوان،سپس دست ها را به دو طرف پیشانی و صورت بکش. (6)
دعایی به عنوان حدیث قدسی نقل شده که خداوند به حضرت محمد(ص) فرمود:
"کسی که دوست دارد از سحر در امان باشد، بگوید: ْ "اللَّهُمَّ رَبَّ مُوسَی وَ خَاصَّهُ بِکَلَامِهِ وَ هَازِمَ مَنْ کَادَهُ بِسِحْرِهِ بِعَصَاهُ وَ مُعِیدَهَا بَعْدَ الْعَوْدِ ثُعْبَاناً وَ مُلَقِّفَهَا إِ فْکَ أَهْلِ الْإِفْکِ وَ مُفْسِدَ
عَمَلِ السَّاحِرِینَ وَ مُبْطِلَ کَیْدِ أَهْلِ الْفَسَادِ مَنْ کَادَنِی بِسِحْرٍ أَوْ بِضُرٍّ عَامِداً أَوْ غَیْرَ عَامِدٍ أَعْلَمُهُ أَوْ لَا أَعْلَمُهُ وَ أَخَافُهُ أَوْ لَا أَخَافُهُ فَاقْطَعْ مِنْ أَسْبَابِ السَّمَاوَاتِ عَمَلَهُ حَتَّی تُرْجِعَهُ عَنِّی غَیْرَ نَافِذٍ وَ لَا ضَارٍّ لِی وَ لَا شَامِتٍ بِی إِنِّی أَدْرَأُ بِعَظَمَتِکَ فِی نُحُورِ الْأَعْدَاءِ فَکُنْ لِی مِنْهُمْ مُدَافِعاً أَحْسَنَ مُدَافَعَةٍ وَ أَتَمَّهَا یَا کَرِیم‏".
اگر ازبین این اقوال بلغت و روایات اکتفا شود سالمتریم شاید طلسم با جادو فرق داشته باشد وآقایان راه رااشتباه رفته باشند چون که جادوگر از طلسم استفاده میکند اما در اصل طلسم جادو نیست حل المربوط که گفته شد ممکن است مربوط بدون طلسم هم جادو شده باشد آرم ذات العماد که بهشتر شداد است در همین دنیاست اما ازطرف خدا طلسم شده که کسی نمیتواند طلسمش رابشکند وبانجابرسد مگر امام ع باشد وآقایان بین طلسم وسحر وجادو فرق نگذاشته اند چرا که کارهای انبیاء واولیا ء معجزه است واگر با معجزه طلسم کردند جادو نیست وجادو از ابلیس است طلسم سد اسکندر بین یاجوج و ماجوج با مسلمان شدتا زمانی که یکی از آنها مسلمان خواهد شد که پس از مسلمان شدن وبا گفتن کلمه انشاءالله فردا صبح سد را میشکنم سد رامیشکنند ویاجوج ویاجوج برای فساد وارد نسل بنی آدم میشوند چنانکه درتاویل این جریان کفار از اسرار مسلمین اطلاع پیدا کردند و خود را مسلمان جلوه دادند ودر سرزمین کتاب وعترت رخنه کردند وفساد در مسلمین بوجود آوردند پس معلوم شد که طلسم سحر وجادو نیست ونباید این لغت را بجای سحر وجادو استعمال کرد
@totonjieh
  نظرات ()
مطالب اخیر روضه خان کیست ؟ ارتباط با جن خاتمه ناصریه پند وعبرت تزاحم وپیشی گرفتن در حرم تراحم وپیشی گرفتن در حرم ابزار جادوگران تفسیر گوشی قضاوت کانال طتنجیه
کلمات کلیدی وبلاگ